Škola se održava u sklopu UN-ova projekta Desetljeće obrazovanja za održivi razvoj u Republici Hrvatskoj kojemu je cilj očuvanje okoliša i za sljedeće generacije.
Uže teme ovogodišnjih predavanja i radionica su, među ostalim, pomorska tradicija, podmorje kao motiv, more u pjesništvu, SEMEP Lijepom našom, arheološka istraživanja Palagruže, a projektna nastava bavit će se istraživanjem Komiže. Predviđen je i cjelodnevni izlet na otok Biševo u obrazovne svrhe.
Svrha ovogodišnje ljetne škole je podučavanje i podizanje svijesti hrvatskih učenika i nastavnika o prirodnim vrijednostima i bogatstvima jadranskih pučinskih otoka.
Školu zajednički organiziraju UNESCO, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Agencija za odgoj i obrazovanje.
Ljetna škola SEMEP-a, koje je nacionalni koordinator Draško Šerman istodobno i nacionalni koordinator projekta Desetljeće obrazovanja za održivi razvoj, već se niz godina održava u Hrvatskoj.
U projektu SEMEP-a, koji je pokrenuo UNESCO, sudjeluje 14 zemalja - Albanija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Egipat, Grčka, Izrael, Italija, Jordan, Malta, Palestina, Rumunjska, Slovenija i Turska.