FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrelja: HSU će ustrajati na svojem modelu povećanja mirovina novih umirovljenika

Autor: ;ntod;
ZAGREB, 4. srpnja 2007. (Hina) - Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) će ustrajati na svom modelu poboljšanja položaja novih umirovljenika pregovarajući s ovom ili bilo kojom idućom Vladom, rekao je danas Hini saborski zastupnik HSU-a Silvano Hrelja, najavljujući nastavak pregovora radne skupine Vlade i umirovljenika za petak popodne.
ZAGREB, 4. srpnja 2007. (Hina) - Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) će ustrajati na svom modelu poboljšanja položaja novih umirovljenika pregovarajući s ovom ili bilo kojom idućom Vladom, rekao je danas Hini saborski zastupnik HSU-a Silvano Hrelja, najavljujući nastavak pregovora radne skupine Vlade i umirovljenika za petak popodne.

Zakonski prijedlozi HSU-a i ispravljanje nepravde prema novim umirovljenicima temelje se na uplati doprinosa i to je jedini pravičan način, kazao je Hrelja.

Vlada i predstavnici umirovljenika jučer nisu postigli dogovor oko načina na koji povećati primanja novih umirovljenika, a Vlada je najenergičnije odbila zahtjev HSU-a da se mirovine usklađuju s rastom plaća.

"To znači da će udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći i dalje padati, što je u suprotnosti s izjavama Vlade da želi poboljšati umirovljenički standard", ističe Hrelja i dodaje kako Vlada odbija taj prijedlog jer bi se pokazala nedosljednom, budući da je ponovo uvela za umirovljenike puno nepovoljniji tzv. švicarski model usklađivanja mirovina.

"HSU traži mirovine kao osobno pravo ostvareno na uplati doprinosa, a Vlada kroz mirovinsku reformu tretira mirovinu kao socijalno davanje", kaže Hrelja.

Jedini prijedlog na koji je Vlada pristala je uvođenje istog koeficijenta najniže mirovine od 0,825 za sve godine staža, bez "kaznenog" smanjivanja koeficijenta s godinama staža, a kod invalidskih mirovina spremni su na djelomično povećanje.

Prijedlog HSU-a da se ukine trajno umanjenje kod prijevremenog odlaska u mirovinu u trenutku kad korisnik navrši godine života potrebne za punu mirovinu također je odbijen, a za Vladu dolazi u obzir jedino da "penalizacija" bude manja, nikako ukinuta.

Hrelja navodi da Vlada nije na sastanku predočila svoj poseban model već su samo ponudili izvanredno godišnje povećanju mirovina u rasponu od dva do 14,5 posto i to s primjenom od 1. studenoga, a mjere HSU-a, na koje bi eventualno pristali, primjenjivale bi se tek od 1. siječnja iduće godine.

Izvanredno povećanje po modelu HSU-a, koje je odbijeno, kreće se pak od pet do 38 posto.

"Najveća je točka prijepora što mi tražimo da se zakonom urede trajna prava umirovljenika, dok Vlada želi davati poklone, dodatke koji mogu, ali ne moraju biti trajnog karaktera", ističe Hrelja.

On je ipak optimist jer su Vladina stajališta na jučerašnjem sastanku tek početne pozicije u pregovorima koje se mogu mijenjati, no ne smije se odugovlačiti s pregovorima, niti se tako važni zakoni smiju donositi po hitnom postupku.

Vlada je odbila i prijedlog za odlazak u mirovinu na temelju punog radnog staža od 35 godina za žene, odnosno 40 godina za muškarce.

Hrelja najavljuje da će HSU ustrajati na svojem modelu jer se on može provesti postupno i dinamikom dogovorenom sa socijalnim i političkim partnerima, pa se može i novčano "pokriti" ako za to ima političke volje.

HSU-ov model bi u 20 godina provedbe stajao 46,6 milijardi kuna, dok Vlada predviđa za isto razdoblje dodatno izdvajanje od 25 milijardi kuna.

(Hina) xntod ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙