HSP će stoga tražiti da se pomorcima koji plove na stranim brodovima otpiše dugovanje za mirovinsko i zdravstveno osiguranje u iznosu od 100 milijuna kuna koje je nastalo od 1995., kada su pomorci, koji su bili izvan Hrvatske do 183 dana godišnje, postali porezni obveznici, a da istodobno nitko od njih nije tražio da prijave porez.
Umjesto reprogramiranja duga za neplaćene obveze iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, kako predlaže Vlada, HSP traži otpis i s tim u vezi ima punu potporu Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH).
HSP, kako je rekao Tadić, za donošenje zakona traži prihvaćanje amandmana o povećavanju iznosa pomorskog dodatka, to jest neoporezivog dijela koji bi trebao iznositi 800 kuna umjesto sadašnjih 250 kuna za pomorce koji plove na hrvatskim brodovima i 400 kuna za one koji plove na stranim brodovima. I za taj amandman, dodao je Tadić, HSP je dobio potporu SPH-a.
Istaknuo je da je osnovni razlog zašto je Vlada odlučila početi naplaćivati poreze i doprinose za sve pomorce koji plove na stranim brodovima, to što u tome vidi mogući porez od oko 100 milijuna, a ne zanima ju stvarno poboljšavanje položaja pomoraca.
Državi je najbitnije, kazao je Tadić, da dođe do novca, a ne vodi računa o tome kako, primjerice, pomorci na stranim brodovima ne mogu zdravstveno osiguranje koristiti pod istim uvjetima kao ostali u Hrvatskoj, a ako slučajno ostanu bez posla, ne mogu primati ni naknade za nezaposlene.
Iako je Vlada, objasnio je Tadić, zahtjev za izmjenom Pomorskog pravilnika obrazložila potrebom usklađivanja hrvatskog pomorskog zakonodavstva s onima u Europskoj uniji, te izjednačavanja položaja pomoraca na hrvatskim i stranim brodovima, ako se sadašnji tekst zakona prihvati, postignut će se nešto posve suprotno.
Otvorit će to i mogućnost ranih manipulacija pa će neki nastojati uz svakojake potvrde dokazati da su izvan Hrvatske boravili i više od 183 dana. Dio pomoraca pak otići će u ilegalu, jer se neće htjeti prijaviti u porezni sustav.
I dok će se pomorce lako moći otkriti na osnovi njihovih matrikula, mnogi koji izvan Hrvatske rade manje od 183 dana i dalje će moći izbjegavati plaćanje poreza i obveznih doprinosa. Jedina poruka koju Vlada na ovaj način šalje hrvatskim pomorcima na stranim brodovima je "dobrodošli u pakao hrvatskog zakonodavstva", zaključio je Tadić.