ZAGREB - Prihodi proračuna u ovoj bi godini trebali biti pet milijardi kuna veći nego je prvotno bilo planirano, te bi ukupno u ovoj godini iznosili 108,5 milijardi kuna, dok bi rashodi s povećanjem od 3,9 milijardi kuna u konačnici dosegnuli gotovo 112 milijardi kuna, predviđeno je prijedlogom rebalansa proračuna za ovu godinu koji je Vlada sa sjednice održane u ponedjeljak uputila Hrvatskom saboru. Povećanje prihoda Vladi će omogućiti da 1,1 milijardu kuna usmjeri za financiranje deficita, pa bi se deficit u ovoj godini s prvotno planiranih 2,8 posto BDP-a smanjio na 2,6 posto BDP-a (odnosno smanjenje sa 4,6 milijardi kuna na 3,5 milijardi kuna). Planiranim rebalansom proračuna najviše će, 1,7 milijardi kuna, biti usmjereno u zdravstvo. Pritom će se 1,2 milijarde kuna izdvojiti za podmirenje dospjelih obveza, a s preostalih 500 milijuna kuna spriječilo bi se nastajanje i kumuliranje novih obveza.
OSIJEK - Nepravomoćnom presudom od ukupno 6,6 godina zatvora i 3,3 godine uvjetne kazne na Županijskom sudu u Osijeku u ponedjeljak su nakon sedmogodišnjeg sudskog postupka zbog zloporabe položaja i ovlasti osuđeni Antun Novalić, vlasnik koncerna "Novalić" d.d., i 10 suradnika. Optuženi su da su od 1996. do 1999. godine kao odgovorne osobe u Gradskoj banci, tvrtkama "Novalić" d.d. i "Bijelo-plavi" d.o.o. protupravno pribavili imovinsku korist od 51 milijun kuna, uglavnom dopunskim ulaganjima u banku i kupoprodajom dionica. Odlukom suca Damira Krahuleca prvookrivljeni, jedan od direktora Gradske banke Đurika Vuković, i drugookrivljeni Antun Novalić osuđeni su na po 2,5 godine zatvora, a u gradski proračun dužni su vratiti ukupno 45 milijuna kuna te platiti 400.000 kuna sudskih troškova.
SPLIT - Saborski zastupnik SDP-a Ivo Josipović u ponedjeljak je na konferenciji za novinare u Splitu, predstavljajući antikorupcijski program svoje stranke pod geslom "nulta stopa tolerancije na korupciju", rekao kako je ključno reformirati pravosuđe, zakonodavstvo i upravu. Sve se to temelji na ustavnim promjenama kako ne bi zastarjela kažnjiva djela iz vremena pretvorbe i privatizacije i ratnog profiterstva, što je uzrok odljeva velikog nacionalnog bogatstva. Ta djela kao i djela ratnog profiterstva ne smiju proći nekažnjeno, dodao je Josipović, podsjetivši kako su te ustavne promjene Hrvatskom saboru već predstavljene kao opća nacionalna i nestranačka inicijativa.
SPLIT - Na otoku Braču u nedjelju i ponedjeljak su se dogodile dvije zrakoplovne nesreće u kojima su četiri osobe ozlijeđene, ali bez najtežih posljedica, izvjestila je PU splitsko-dalmatinska. U ponedjeljak oko 12 sati prilikom slijetanja u bračku Zračnu luku, 50-ak metara od uzletno-sletne staze, pao je manji zrakoplov austrijskih registracijskih oznaka koji se zapalio. U nesreći su dvije osobe, najvjerojatnije austrijski državljani, zadobile teže ozljede, opekline i ogrebotine, i prevezene su helikopterom u splitsku Kliničku bolnicu. U nedjelju pri padu također manjeg zrakoplova u more 200 metara od obale u uvali Lučica kod Povlja na Braču, oko 14,45 sati, dvije su osobe, 39-godišnjak i 55-godišnjak iz Makarske, prošle neozlijeđene, izvjestila je glasnogovornica PU splitsko-dalmatinske Marina Kraljević Gudelj.
ZAGREB - Na hrvatskim visokim učilištima 2006. diplomiralo je 19.566 studenata, što je za 7,4 posto više nego 2005., izvijestio je Državni zavod za statistiku. Od ukupnog broja diplomiranih studenata 64 posto su redoviti i 36 posto izvanredni. Diplomiralo je 59,3 posto studentica, što je, kako se napominje, stabilan broj u usporedbi s 2005. godinom. Uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa od redovitih studenata studiralo je 66,4 posto, a ostali su sami podmirivali troškove studija - 33,6 posto. Na veleučilištima je diplomiralo 11,4 posto studenata, na visokim školama 14,4 posto, na fakultetima 72,8 posto (od toga na stručnom studiju 27,2 i sveučilišnom studiju 72,8 posto), a na umjetničkim akademijama 1,4 posto.
PULA - Osnovano se sumnja da se jednogodišnja djevojčica utopila dok se u subotu kupala u plastičnom bazenu u Puli, izvijestila je u ponedjeljak glasnogovornica Policijske uprave istarske Nataša Rogić. Djelatnici istarske policije istražuju uzrok smrti djevojčice koja je smrtno stradala igrajući se u plastičnom bazenu napunjenom vodom. Nemili događaj zbio se u dvorištu prizemne zgrade u Trinajstićevoj ulici dok se djevojčica igrala s drugom trogodišnjom djevojčicom u plastičnom bazenu veličine 90x60x14. Istraga je u tijeku, a istražni sudac Županijskog suda naložio je obdukciju.
ZAGREB - Jedan od najistaknutijih hrvatskih pjesnika, akademik Dragutin Tadijanović pokopan je u ponedjeljak poslijepodne na zagrebačkom groblju Mirogoju, a od njega su se oprostili mnogobrojni prijatelji i štovatelji, rodbina, hrvatski književnici te istaknuti kulturni i javni djelatnici. Njegovi posmrtni ostaci položeni su u mirogojske Arkade, a sprovodne obrede uz desetak svećenika vodio je pomoćni biskup zagrebački Vlado Košić koji se od Tadijanovića oprostio i u ime zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića. Ispred mirogojske mrtvačnice u ime Društva hrvatskih književnika od Tadijanovića se oprostio predsjednik Stjepan Čuić, rekavši da je Tadijanović iznjedrio antologijsku poeziju.
DAVOR - Žetvom oblikovana divovska kravata površine 10-ak hektara (dužine 850 i širine 230 metara) "niknula" je usred žitnog polja u Davoru pokraj Nove Gradiške kao plod projekta neprofitne udruge "Academia cravatica" i autora Marijana Bušića pod nazivom "Kravata u žitu". Cilj je predstavljanje kravate kao simbola hrvatskog i europskog identiteta i ujedno globalnog znaka ljudskog dostojanstva, svečanosti i uspješnosti. Cijelo prijepodne u ostvarenju projekta radilo je dvadesetak ljudi, a najviše je posla bilo za trojicu kombajnera koji su, žanjući 25-hektarsko polje, uokvirili kravatu načinjenu od zlatnih klasova zrela žita. To je ostvarenje djelića mojih snova i povratak korijenima, povezivanje tradicije i suvremenosti, a ujedno nešto što proizlazi iz duha ovog naroda, objašnjava svoju ideju autor projekta Marijan Bušić.
CAVTAT - Sveučilišni računski centar (Srce) u ponedjeljak je priopćio kako je svečanim uručenjem nagrada najboljim studentskim radovima u Cavtatu završila 29. međunarodna konferencija o informacijskim tehnologijama ITI 2007. Konferencija se, u organizaciji Srca i pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, održala od 25. do 28. lipnja o temi "Knowledge Discovery in Education, Government, Industry and Business", a okupila je više od 160 znanstvenika i stručnjaka iz 21 države. Dvije ravnopravne nagrade za najbolji studentski rad među 357 autora sa 170 radova i postera prispjelih na konferenciju dobili su Krešimir Zauder, student Filozofskog fakulteta u Zagrebu s Odsjeka za informacijske znanosti, i Bojan Blažona, student Fakulteta elektronike i računarstva u Zagrebu.
ĐAKOVO - U povodu dvaju velikih jubileja Ergele lipicanaca u Đakovu - 500 godina od prvog pisanog spomena i dva stoljeća lipicanskog uzgoja, koje je ta državna ustanova obilježila prošle godine - na Ivandvoru, jednoj od njezinih dviju lokacija, predstavljena je bogato opremljena monografija "500 godina Ergele Đakovo". Monografija na više od 270 stranica donosi početke, povijest i sadašnjost te ergele, a prevedena je i na engleski jezik. Autori tekstova su đakovački i srijemski biskup Marin Srakić, ravnatelj Ergele Pavo Sabolski, Andrija Šuljak, Mato Čačić, Josip Ljubešić, Martin Matasović, Tomo Rastija, Ivan Kuna, Mladen Trnski i Tomislav Nemet. Autori fotografija su Marin i Domagoj Topić.
MUĆ - U industrijskoj zoni Prisici kod Muća u Dalmatinskoj zagori u ponedjeljak je otvoren brodograditeljski pogon tvrtke "Monachus", u kojem će se proizvoditi motorne jahte "retro" dizajnirane stakloplastikom. Brodograditeljski pogon s oko dvije tisuće četvornih metara opremljen je najsuvremenijom opremom, a službeno ga je otvorio savjetnik u Ministarstvu znanosti Mirko Smoljić. Vlasnik tvrtke Hari Tabak istaknuo je kako se za brodogradilište u Gornjem Muću odlučio jer je, uz ostalo, cestovno dobro povezana sa Splitom i autocestom A1 Zagreb-Split te s Europom. Proizvodit će se tri modela motornih jahta, a prvo porinuće očekuje se u kolovozu.
SPLIT - U Akademijinoj palači je u ponedjeljak predstavljena knjiga povjesničara Duška Kečkemeta "Bajamonti i Split" u izdanju "Slobodne Dalmacije". Njezin je cilj pokazati tragove koje je Antun Bajamonti, kojega se i danas smatra najboljim splitskim gradonačelnikom u povijesti, ostavio u splitskoj općini na čelo koje je došao 1860. Bajamonti je kao autonomaš bio ne samo protivnik sjedinjenja tadašnje Dalmacije sa sjevernom Hrvatskom nego i pripojenja Dalmacije Italiji, pa ga je podupirao Beč zbog straha da će narodnjaci, ako dođu na vlast, Dalmaciju pripojiti Italiji. Bajamonti je pretvorio Split iz zaostalog provincijskog gradića u malen, ali europski grad - uljenu rasvjetu je zamjenio plinskom, ustrojio Društvo za monumentalne građevine, počeo uređivati splitsku luku, izgradio je veliki vanjski gat, obnovio gradske pločnike, širio i otvarao nove ulice, prvi obnovio Dioklecijanov vodovod, podignuo prvo velegradsko kazalište, izgradio crkve sv. Petra i sv. Frane, te prvu fontanu na splitskoj rivi, koja je po njemu nazvana "bajamontuša".