"Duhan je loša navika. Ubija polovinu svih svojih korisnika", rekao je predsjednik Incijative za oslobađanje od duhana koja djeluje pri WHO-u, Douglas Bettcher, otvarajući konferenciju u Bangkoku čiji je glavni cilj pokrenuti plan kojim bi se djelovalo na globalnoj razini, prenijeli su britanski mediji.
"Svake godine od posljedica bolesti povezanih s pušenjem umre 5,4 milijuna ljudi, a polovina ih je iz zemalja u razvoju. To je kao da se svakodnevno sruši jedan jumbo-jet", kazao je Bettcher.
S obzirom da se broj pušača u mnogim zemljama u razvoju povećava, posebno među mladima, za dvadeset godina godišnja stopa smrtnosti povećat će se na 8,3 milijuna, izračunali su znanstvenici.
Bettcher je upozorio da će se, ako vlade ne uvedu prijeko potrebne mjere, poput primjerice visokih poreza na cigarete, ako ne zabrane reklamiranje duhanskih proizvoda te ne uvedu potpunu zabranu pušenja u uredima i na javnim mjestima, do 2050. broj smrtnih slučajeva od posljedica pušenja dvostruko povećati.
"Riječ je o epidemiji koju je moguće spriječiti. Ako se angažiramo na ovome problemu, do 2050. godine mogli bismo spasiti 200 milijuna ljudskih života", rekao je Bettcher, kao primjer navodeći zemlje poput Singapura, Australije i Tajlanda u kojima su oštre antipušačke kampanje, odnosno strogi zakoni pomogli mnogima da prestanu pušiti.
U radu jednotjedne konferencije koja se održava u Bangkoku sudjeluju predstavnici 147 zemalja. Očekuje se da će se sudionici složiti oko šire zabrane reklamiranja duhanskih proizvoda, ugledajući se na takvu zabranu tijekom održavanja utrka Formule 1 te da će se nastojati nametnuti stroži zakoni u pogledu krijumčarenja cigareta. Tijekom 2006. prokrijumčareno je 600 milijardi cigareta, što je 11 posto svjetske potrošnje, izvijestila je krovna udruga nekoliko stotina anti-pušačkih organizacija FAC (Framework Convention Aliance).