Predsjednik HLK-a stoga poziva umirovljene i nezaposlene liječnike da se ovoga ljeta stave na raspolaganje zdravstvenim ustanovama na obali i otocima, pišu "Liječničke novine".
U protekloj su godini uslijed vala ekstremnih vrućina npr. u Francuskoj preminule 1.402 osobe, u Nizozemskoj 1.000 ljudi, a u Belgiji 940 osoba, izjavio je europski savjetnik Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) dr. Garald Rockenschaub, uz napomenu da promjene u okolišu, odnosno klimatske promjene koje ne poznaju granica, sve više utječu na ljudsko zdravlje.
Prirodne katastrofe, među koje spadaju i klimatske promjene, odnijele su u zemljama EU od 1990. do 2006. godine više od 98.000 života, pokazuju podaci koje je u "Liječničkim novinama" obznanila Borka Cafuk.
Samo uslijed toplinskog vala u kolovozu 2003. godine zabilježeno je u zemljama EU 35.000 smrtnih slučajeva više no što je uobičajeno za to doba godine.
Ta je "kolovoška kriza" potaknula EU na poduzimanje čitavog niza mjera, no broj smrtnih slučajeva uslijed valova vrućina i dalje ostaje (pre)velik, napominje dr. Rockenschaub.
Upravo zato objavljene su sredinom lipnja 2007. nove Međunarodne zdravstvene smjernice (International Health Regulations), koje se mogu pronaći na SZO-ovim web stranicama www.who.int.
Pravi toplinski šokovi tek slijede, upozoravaju stručnjaci za klimatske promjene, a primjerice samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji tijekom ljetne sezone broj stanovnika poraste i do deset puta, ističe suradnica županijskog Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Vesna Barbarić.
Stoga je pitanje hoće li ovoga ljeta tzv. "hrvatske liječničke rezerve" biti dostatne da se riješi problem nedostatka liječnika na našoj obali.