Istraživanje je provedeno za potrebe Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, od 19. do 27. lipnja, a korištena je metoda CATI na reprezentativnom uzorku od 1000 građana Republike Hrvatske.
Gledajući demografsku strukturu, muškarci u nešto većem broju podupiru, dok žene u nešto većem broju ne podupiru ulazak u NATO. Glavnu razlozi za potporu NATO-u su povećana sigurnost, bolja budućnost i pozitivni gospodarski učinci članstva. Osnovni razlog nepodržavanja ulaska u NATO je uvjerenje da se RH mora sama braniti, navodi se u istraživanju Accenta.
Ispitanici u dobi od 35 do 44 godine najmanje podupiru ulazak Hrvatske u NATO dok najmlađi (18- 24) u većem broju nego ostale dobne skupine podupiru ulazak Hrvatske u NATO savez.
Potpora za NATO je nešto veća u Dalmaciji (58,4 posto), Slavoniji (56,2 posto) i Zagrebu (54,0 posto), dok je niža u Sjevernoj Hrvatskoj (50,0 posto) i Lici, Kordunu i Banovini (50,0 posto).
Najveći dio ispitanih građana, njih 76,3 posto smatraju kako će Hrvatska ući u NATO u slijedećih 5 godina, dok ih samo 4 posto smatra kako Hrvatska neće postati članicom tog saveza.
72 posto ispitanika smatra da će ulaskom Hrvatske u NATO savez gospodarstvo Hrvatske imati koristi, dok 21 posto ispitanika misli kako Hrvatska neće imati koristi i to prvenstveno zato što je mala zemlja pa se u nju neće ulagati, te također da će ju druge članice iskoristiti.
U istraživanju kao zanimljivost ističu da 47 posto ispitanika koji ne podupiru ulazak u NATO smatraju kako će hrvatsko gospodarstvo donekle imati ili imati velike koristi od ulaska u NATO.
Isto tako, 79,4 posto ispitanih smatra kako će Hrvatska biti sigurnija i snažnija država ako uđe u savez s Njemačkom, Francuskom, SAD-om, Velikom Britanijom i ostalim članicama NATO-a (48 posto smatra da će Hrvatska biti donekle sigurnija i snažnija država dok njih 31 posto smatra kako će Hrvatska biti značajno sigurnija i snažnija država). Muškarci su u to uvjereniji nego žene.
S druge strane, samo 12,9 posto misli kako će ulaskom u NATO Hrvatska postati slabija i nesigurnija zemlja, navodi se u istraživanju Accenta.