FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

1. Medijski forum JIE o odnosima politike i medija

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 28. lipnja 2007. (Hina) - Raspravama o odnosima politike i medija, o medijskim slobodama i odgovornosti te o odnosima medija i gospodarstva u četvrtak je u Zagrebu protekao završni dan Prvog medijskog foruma jugoistočne Europe.
ZAGREB, 28. lipnja 2007. (Hina) - Raspravama o odnosima politike i medija, o medijskim slobodama i odgovornosti te o odnosima medija i gospodarstva u četvrtak je u Zagrebu protekao završni dan Prvog medijskog foruma jugoistočne Europe.

Prvi regionalni susret izdavača, urednika, novinara i medijskih stručnjaka održan je pod visokim pokroviteljstvom hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, a organizirali su ga njemački medijski koncern WAZ, Zaklada Konrad Adenauer, Medijska udruga jugoistočne Europe (SEEMO) i lokalni partneri, među kojima i HINA.

Zadaća je politike uspostaviti zakonodavni sustav, a ulagati u obrazovanje i jačati civilno društvo i pravosuđe, kazao je posebni koordinator Pakta za stabilnost u jugoistočnoj Europi Erhard Busek.

Kao sudionik rasprave o Politici i medijima Busek je rekao da medijski monopol nije dopustiv i ne smije postojati.

U raspravi je bugarska novinarka Venelina Gotscheva, urednica sofijskog lista 24 sata, izvijestila o neviđenim političkim pritiscima i zastrašivanjima koje na novinare čini jedna bugarska stranka putem vlastite televizije, a sudionici rasprave suglasili se da je u tom slučaju izostala medijska solidarnost.

Izostala je također i osuda udruge izdavača, a nisu pravodobno reagirale ni institucije civilnog društva koje su trebale stati u obranu bugarskih novinara, rečeno je u raspravi.

Bodo Hombach, koji je od 1999. do 2001. bio Busekov prethodnik na dužnosti posebnog koordinataora Pakta za stabilnost, a od 2002. direktor WAZ-a, drži da nema drugog mehanizma osim transparentnosti kojim se politika može disciplinirati.

Mediji su pak jedini mehanizam koji uspostavljaju tu transparentnost i zato mediji "ne mogu živjeti u ljubavi s politikom", rekao je Hombach.

Novinari su "profesionalni kontrolori" i ti ljudi moraju na sebe primjenjivati jednaka etička pravila kakva zahtijevaju od političara, jer "korumpirani ministar je grozan, a i korumpirani novinar jednako je grozan", rekao je Hombach.

Na temu etike Busek je upozorio da danas novinari previše pozornosti posvećuju osobama koje to ničim ne zaslužuju, navodeći primjer bogatašice Paris Hilton čije pravne prekršaje i odsluženje zatvorske kazne mediji posvuda u stopu prate.

Time se Busek na neki način nadovezao na upozorenje predsjednika Mesića koji je u srijedu upozorio da je novinarstvo današnjice duboko ogrezlo u senzacionalizam i trivijalnost.

O odnosima Europske unije i medija govorio je Danko Plevnik, novinar Slobodne Dalmacije, ocijenivši da se novinari žale na pritisak politike, ali zaboravljaju da i oni moraju pritiskati političare te razvijati EU kao globalnu, političku, gospodarsku i vojnu silu, a ne samo kao američku i NATO-ovsku logistiku.

Plevnik drži da se sve više gubi smisao Europske unije te je ocijenio da bi europski mediji morali mnogo eksplicitnije širiti svijest o nužnoj zajedničkoj europskoj sudbini u novome svijetu.

(Hina) xrt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙