Iznoseći zaključke na završetku dvodnevne konferencije i konkretne smjernice za budućnost, djelatnik ICMPD-a Enrico Ragaglia najavio je da će se do kraja godine izraditi specifikacija baza podataka, razviti software i napraviti prijevodi baza u jezike zemalja koje sudjeluju u projektu (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Moldova, Rumunjska i Srbija).
Rekao je kako su opaske zemalja uključenih u projekt o priručniku za izradu baza podataka predstavljenom na konferenciji iznimno važne i zatražio da ih pošalju odmah, kako bi bile prikupljene do sredine srpnja i kako bi se ugradile u proces izrade baza.
Svoja iskustva sa sudionicima konferencije podijelili su i predstavnici dviju organizacija koje već posjeduju baze podataka o trgovini ljudima - Međunarodne organizacije rada (ILO) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
Istaknule su kako se baze trebaju temeljiti na anketama koje će, uz kvantitativne podatke koji se odnose na broj žrtava trgovine ljudima i prisilnog rada, sadržavati i kvalitativne podatke o spolu, dobi, nacionalnosti i okolnostima posebnim za svaku žrtvu te podatke o osobama koje se bave trgovinom ljudima i prisilnim radom.
Osobito je naglašeno kako treba pokloniti veliku pozornost edukaciji i osposobljavanju ljudi koji će raditi na bazama podataka kako one ne bi bile preširoke i presložene, već dovoljno jednostavne, sa samo onim indikatorima koji su doista potrebni, da se brzo pretražuju i budu lagane za korištenje.
Također su upozorili sudionike projekta da izrada baza nije jednostavna stvar i da s obzirom na zadane rokove moraju biti iznimno učinkoviti te da moraju pronaći način kako bi te baze, s obzirom na osjetljivost sadržaja, bile sigurnosno nepropusne, odnosno da neovlaštene osobe ne mogu doći do podataka iz njih.