Na skupu će do subote biti predstavljena 153 rada o temama novih tehnologija u vinogradarstvu.
Obraćajući se sudionicima skupa državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Dragan Kovačević kazao je kako Hrvatska ima iznimno povoljne prirodne uvjete za uzgoj vinove loze i proizvodnju kvalitetnih vina.
Napomenuo je kako je hrvatska Vlada 2004. godine donijela operativni program podizanja novih trajnih nasada koji je već do sada rezultirao s novim 6.500 hektara vinograda.
Razvoj vinogradarstva i vinarstva u Hrvatskoj u skladu je sa strateškim smjernicama poljoprivredne politike kojima se želi hrvatskim proizvođačima osigurati konkurentnost i veći dohodak, naglasio je Kovačević.
Istaknuo je važnost stalnog i sustavnog povećanja kvalitete vina te obnove i razvoja autohtonih sorti, dodajući kako u hrvatskoj proizvodnji vina gotovo 50 posto čine stolna vina, dok vrhunska vina čine tek tri posto.
Pročelnik županijskog odjela za poljoprivredu Milan Antolović ustvrdio je kako Istarska županija do sada pokrenula niz značajnih projekata koji su utjecali na kvalitetan pomak kako u vinogradarstvu tako i u vinarstvu.
Samo ove godine u proračunu Istarska županija izdvojila je 4,5 milijuna kuna za sufinanciranje nabave sadnice jer Istra želi posaditi što više vinograda, maslinika i voćnjaka prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju, rekao je.
Organizacija GESCO osnovana je 1979. u Montpellieru, a od 1999. ima međunarodni značaj te danas broji 20 zemalja članica.
Skup GESCO se organizira svake dvije godine u drugoj državi i obično se tom prilikom izlaže više od sto radova iz područja uzgojnih oblika vinove loze i ekofiziologije.
Na ovogodišnjem GESCO-u naglasak će biti na određivanju službenog statusa GESCO-a i otvorenost prema svim stručnjacima iz područja vinogradarstva.
(Hina) xdspo yds