Ante Žigman, državni tajnik u Ministarstvu financija, je naveo da je vrijednost javne nabave u 2006. iznosila 30 milijardi kuna te da je lani sklopljeno više od 43.000 ugovora.
Osim što će novi zakon biti usklađen s europskim pravilima, označit će i potpuno otvaranje tržišta javne nabave i slobodnu konkurenciju, rekao je Žigman.
Naglasio je da je osnovni cilj zakona uspostava djelotvornog i transparentnog sustava javne nabave i smanjenje administrativnih opterećenja.
U ime Kluba HDZ-a, Dražen Bošnjaković je ocijenio da je javna nabava važan segment funkcioniranja pravne države jer je ona danas i investitor i ulagač i poduzetnik. "Državi je stoga u interesu da novac bude upotrijebljen na transparentan i efikasan način", dodaje.
Jerko Leko je u ime Kluba SDP-a ocijenio da je zakon o javnoj nabavi važan tim više što se njime uređuje područje javne nabave koje doseže 12 posto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda te se založio za široku javnu raspravu o tom zakonu i postizanje koncenzusa u Hrvatskom saboru.
Upozorio je da u prijedlogu zakona ima puno pojmova "koji zbunjuju" što, kaže, dokazuje neujednačen sustav javne nabave.
"Javna nabava u hrvatskoj praksi više doprinosi percepciji korupcije u hrvatskom društvu, a ne zaštiti nacionalnih interesa i u potrošnji javnog novca", navodi Leko.
Bilo je i primjedbi da bi se javni najtečaji trebali objavljivati isključivo na hrvatskom jeziku, no državni tajnik je rekao da mora postojati i mogućnost objavljivanja na engleskom što se već sada i koristi kad se natječemo za novčana sredstva EU.
Kratko je raspravljen i Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o suzbijanju trgovanja ljudima čime će se žrtvama osigurati pravna i psiho-socijalna pomoć.