Šime Lučin (SDP) ukazao je na, po njegovu mišljenju, nedovoljnu zaštitu ljudskih prava u nekim odredbama, pa, među inim, predlaže da se strance o odbijanju njihova zahtjeva za vizom izvijesti pismenim putem te im se omogući pravo prigovora ministru unutarnjih poslova.
Lučin predlaže i da stranci žalbu mogu uputiti i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima RH, te da se hrvatske državljane koji iz humanitarnih razloga pomažu strancima koji nezakonito borave u Hrvatskoj oslobodi prekršajnog progona.
Traži i da se i članovi istospolnih zajednica uvrste u skupinu stranaca kojima se odobrava privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji, kao i da se jasno uredi postupak i odredi tijelo koje utvrđuje da li stranci koji traže privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji brak sklapaju tek fiktivno.
Nikola Vuljanić (HNS) najavio je amandman po kojemu bi stranci ispit iz poznavanja hrvatskog jezika morali polagati nakon godinu dana privremenog boravka u Hrvatskoj, a ne, kako predlaže Vlada, tek kada traži stalni boravak. Vuljanić, naime, smatra da stranac koji četiri godine ima privremeni boravak već poznaje hrvatski jezik.
Damir Kajin (IDS) pozdravio je odredbe o izdavanju radnih dozvola za strance, ističući potrebu bolje stimulacije zapošljavanja stranaca u Hrvatskoj, posebno u gospodarskim granama za koje među hrvatskih državljanima ne postoji dovoljan interes za zapošljavanje.
Pritom, tvrdi Kajin, treba biti fleksibilniji prema državljanima bivših jugoslavenskih republika, "koje trebaju biti rezervoar radne snage za Hrvatsku".
Dražen Bošnjaković (HDZ) istaknuo je važnost ustrojavanja hrvatske baze podataka o vizama, kao središnjeg mjesta gdje se mogu provjeriti svi podaci o vizama, a pozdravio je i odredbu po kojoj stranac snosi teret dokazivanja zakonitosti i opravdanosti boravka u Hrvatskoj.