Istraživanje je tijekom svibnja i u prvom tjednu lipnja proveo magazin 'Poslovni savjetnik' u suradnji s konzultantskom kućom 'Poslovna liga BMM' na uzorku od 214 ispitanika - menadžera.
Prosječni hrvatski menadžer je 39 godišnji muškarac s visokom stručnom spremom, magisterijem ili doktoratom.
Velika većina menadžera izjavila je da na poslu dnevno provede od 8 do 12 sati (93 posto), a učestalo radi i slobodnim danima (82 posto).
No bez obzira na velik poslovni angažman, većina ih je (88 posto) zadovoljna radnim mjestom, na kojem se uglavnom osjećaju sigurno, stabilno i zadovoljno karijerom.
Međutim, istovremeno smatraju da velika količina stresa utječe na njihove poslovne aktivnosti, a 69 posto bi ih pod određenim uvjetima željelo promijeniti posao.
Istraživanje je pokazalo da u Hrvatskoj najviše zarađuju menadžeri u telekomunikacijama a najmanje u medijima. No iako u prosjeku menadžeri telekomunikacija zarađuju najviše i primili su najveće bonuse u 2006. godini, oni su najmanje zadovoljni primanjima.
Prosječno najzadovoljniji poslom i radnom okolinom su menadžeri u turizmu iako na njih stres utječe u najvećoj mjeri. Ti menadžeri imaju najmanja primanja, a 71 posto ih ne prima bonus. Najmanje su zadovoljni menadžeri iz proizvodnje.
Istraživanje je pokazalo i to da hrvatski menadžeri muškarci zarađuju više od svojih kolegica.
Muškarci u prosjeku rade 9,75 sati dnevno, dok žene na poslu provode 9,25 sati. Prosječna bruto primanja muškaraca menadžera iznose 35.100 kuna, a žena 25.800 kn.
Muškarci su, prema rezultatima istraživanja, primili i više bonusa od žena. Tako su muškarci koji su se izjasnili o visini bonusa primljenog u 2006. godinu, primili bonus u iznosu 1,84 mjesečne plaće, dok su žene dobile bonus vrijedan 1,24 mjesečne plaće.
Bonus u iznosu većem od pet mjesečnih plaća primilo je 14 posto muškaraca i 4 posto žena. Dok 44 posto žena uopće nije primilo bonus, to je slučaj sa 32 posto muškaraca.