Takvo stajalište vlada Janeza Janše iznijela je u odgovoru na zastupničku inicijativu predsjednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča koji je tražio da Ljubljana "zbog agresivne politike Hrvatske prema Sloveniji" i "prisvajanja slovenskog teritorija" zatraži izjavu upozorenja Hrvatskoj od strane Europske komisije i "problematizira pitanje Hrvatske na svim razinama Europske unije i pred svim njenim forumima".
Takvu inicijativu Jelinič je vladi uputio prošlog mjeseca nakon što je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel objavu zemljovida hrvatskog ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva s crtom sredine u Savudrijskoj vali nazvao graničnom provokacijom i pokušajem prejudiciranja granice na moru.
Jelinčič je u svojoj inicijativi slovenskoj vladi tada predložio da Bruxellesu dokaže da mora štiti interese svoje članice prema zemlji koja tek pregovara o članstvu, te se, kako je dodao, postaviti onako kako se je na nedavnom summitu EU-Rusija postavila prema Rusiji, štiteći interese Poljske, Estonije i Litve.
Kako se navodi u odgovoru slovenske vlade, koju prenosi agencija STA, Slovenija je pozdravila izjavu solidarnosti predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosovu u ime članica EU-a sa spomenutim državama jer je bila izazvana ruskom zabranom uvoza poljskog mesa i najavom sankcija, jer je Rusija time posegnula u područje vanjskotrgovinske politike Europske unije i jer je načelo solidarnosti članica osnovno načelo u Europskoj uniji.
Što se tiče usporedbe tog slučaja i odnosa članica EU-a prema Rusiji, te odnosa Slovenije i Hrvatske, slovenska vlada primjećuje da je EU "reagirala na sličan način", kad su Barroso i povjerenik za proširenje EU-a Olli Rehn prilikom posjeta Zagrebu krajem prošle godine "jasno pozvali Hrvatsku" da ne proglasi ZERP za članice EU-a.
"Time bi Hrvatska naime kršila dogovor Italije, Slovenije i Hrvatske iz lipnja 2004. godine i druge europske dokumente. Poštivanje dogovora jedna je od temeljnih vrijednosti Europske unije", piše u odgovoru slovenske vlade na Jelinčičeve zahtjeve, prenosi Slovenska tiskovna agencija STA.
Slovenska vlada je u vezi s tim istakla da je Hrvatska unatoč tim upozorenjima visokih europskih dužnosnika donijela odluku o proširenju primjene ZERP-a na države-članice EU-a najkasnije s 1. siječnja iduće godine, na što slovenska diplomacija konstantno upozorava.
"Slovenska diplomacija na svim razinama i na odgovarajući način svoje sugovornike upozorava na teškoće s hrvatskom vjerodostojnošću i na njene jednostrane postupke kojima se pokušava promijeniti stanje zatečeno na dan 25. lipnja 1991. Slovenija neće dopustiti da Hrvatska nastavi s praksom te vrste u okviru pregovora s Europskom unijom", navodi se u izjavi ureda za komunikaciju pri slovenskoj vladi koju je prenijela Slovenska tiskovna agencija STA.