FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet uz kavu

Autor: ;vlul;
ZAGREB, 14. lipnja 2007. (Hina) - Donosimo izbor zanimljivosti iz svijeta.
ZAGREB, 14. lipnja 2007. (Hina) - Donosimo izbor zanimljivosti iz svijeta.

WASHINGTON - Grenlandski kit dugačak 15 metara i težak 50 tona, ulovljen prošloga mjeseca ispred obala Aljaske, u tijelu je imao komad harpuna koji svjedoči da je sličan lov preživio prije više od stoljeća. Urašten duboko ispod kitova sala, pronađen je vršak harpuna dugačak 9 centimetara koji je istraživačima pružio uvid u kitovu starost, procijenjenu na između 115 i 130 godina, izvjestila je agencija AP. Izračunavanje kitove dobi može biti složeno i obično se temelji na aminokiselinama u očnim lećama. Rijetko se nalaze primjerci koji žive dulje od stoljeća, no stručnjaci kažu da se najstariji kitovi približavaju brojci od 200 godina. Vrh harpuna s eksplozivnim punjenjem, koji je urastao u kost između kitova vrata i ramene lopatice, vjerojatno je proizveden u New Bedfordu, na jugoistočnoj obali Massachusetsa, glavnom kitolovačkom centru u to vrijeme. Vjerojatno je ispaljen iz teške harpunske puške oko 1890. godine. Za Eskime s Aljaske izlov grenlandskog kita važan je izvor hrane i dio tradicije, a odvija se pod nadzorom Međunarodne komisije za kitolov. Lovna kvota za 10 eskimskih sela na Aljasci nedavno je obnovljena i iznosi 255 kitova u idućih pet godina. Broj grenlandskih kitova u 2006. je procijenjen na oko 11.000 primjeraka, uz godišnji porast populacije od oko tri posto.

HONG KONG/PEKING - U Kini su otkriveni ostaci kostiju golemog dinosaura nalik ptici kojeg stručnjaci smatraju posve novom vrstom tih pradavnih životinja. Dug osam metara i s ramenima dvostruko širim od prosječnog čovjeka, fosili pernatog Gigantoraptora erlianensisa koji nije imao sposobnost letenja pronađeni su u Erlianskom bazenu u Mongoliji, objavili su znanstvenici u posljednjem broju časopisa Nature. Stručnjaci kažu da je dinosaur, otkriven u travnju 2005. godine, težio oko 1,4 tonu i živio prije oko 85 milijuna godina. Prema pregledu kostiju, riječ je o mlađoj životinji koja je preminula u 11. godini života. Ono što je posebno zanimljivo je njegova visina i težina, jer većina teorija govori da su dinosauri bili manji što su više nalikovali pticama. "Nije imao zube, ali je imao kljun. Njegovi prednji udovi bili su vrlo dugi i najvjerojatnije je imao perje", rekao je Xu Xing sa Instituta za paleontologiju Kineske akademije znanosti. Na temelju analize kostiju, stručnjaci vjeruju da ima iste pretke i da pripada istoj porodici kao i Oviraptor. Riječ je o dinosauru koji je imao kljun i perje, ali također nije mogao letjeti, no težio je svega kilogram do dva, kaže Xing. Drugi pernati dinosauri vrlo rijetko su bili teži od 40 kilograma, što znači da je novootkriveni Gigantoraptor od njih bio teži 35 puta. Do njegova otkrića, najveća pernata životinja bila je pola tone teška Stirtonova ptica-grom, koja je živjela u Australiji prije više od šest milijuna godina.

BERLIN - Stanovnici Berlina u srijedu su ulice svojega grada iznenada morali dijeliti s 12 životinja pobjeglih iz jednog Zoološkog vrta - šest konja, trima devama, dvije koze i ljamom. Životinje su pobjegle iz malog ZOO-a u istočnom dijelu grada i osvanule nešto prije sedam sati ujutro na prometnom kružnom toku, nekoliko stotina metara od ZOO-a, rekla je policija. Izlet je uzrokovao manje poteškoće u prometu, ali nije bilo ozlijeđenih, a životinje su uskoro uhvaćene i vraćene. Konji su uhvaćeni u obližnjem parku, ljama na groblju, a za druge životinje nije bilo pojedinosti, priopćila je policija. Još se ne zna na koji su način životinje pobjegle iz Zoološkog vrta.

(Hina) xvlul yvlul

An unhandled error has occurred. Reload 🗙