Riječ je o zborniku dokumenata iz tog razdoblja koji govore o represiji nad pučanstvom u Slavoniji, Srijemu i Baranji pod kraj i odmah nakon Drugoga svjetskog rata.
Kako je istaknuto na predstavljanju, riječ je o drugoj knjizi zbornika dokumenata koji govore o komunističkoj represiji nad hrvatskim pučanstvom od 1944. do 1946., i koji kazuju da nije riječ o zločinima iz osvete ili mržnje, nego o planiranoj represiji nad političkim neistomišljenicima.
Jedan od recenzenata knjige Nikica Barić rekao je da se danas, kad se govori o Drugom svjetskom ratu, u Hrvatskoj često spominje antifašizam, no zanemaruje se njegova komunistička i revolucionarna sastavnica. Pojam antifašizam u uporabi je odnedavno jer se za socijalističkog režima rabio termin "narodnooslobodilački rat" i "socijalistička revolucija".
Barić je dodao kako dokumenti svjedoče da je osveta poraženima nakon Drugoga svjetskog rata u Hrvatskoj bila znatno veća nego u nekim drugim zemljama, primjerice u Italiji ili Francuskoj, te da je imala sva obilježja borbe za vlast.
Povjesničar Stanko Dizdar je, predstavljajući knjigu, rekao da dokumenti iz tog doba kazuju da su već potkraj 1943., kad se znalo da će osovinske sile izgubiti rat, bile posebno ustrojene postrojbe poput OZNA-e ili KNOJ-a koje su potkraj rata i nakon rata provodile masovne likvidacije.
Izjavio je da su komunističke vlasti prije zločina na Bleiburgu ideološki sustavno širile mržnju među svojim vojnicima prema poraženim pripadnicima Hrvatske vojske kako bi provele smaknuća nad zarobljenicima.
To je treća knjiga koja je obradila područje istočne Hrvatske, a kako je rečeno na današnjem predstavljanju, u pripremi je knjiga koja će obraditi tu temu za središnju Hrvatsku.