Predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović rekao je, na okruglom stolu o financiranju političkih stranaka i predizbornih kampanja u organizaciji te udruge, da tek oko 21 posto građana smatra da će stranke financirati izborne kampanje u skladu sa Zakonom o financiranju političkih stranaka.
Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti, koji je s financijskog aspekta istraživao političke kampanje, smatra da je velika većina političara prihvatila igru koja pogoduje političkoj korupciji. Za njega je neodrživo, što pojedine afere u pravilu ne ugrožavaju protagoniste tih afera.
Pojava netransparentnog finaciranja političkih stranaka nije prisutna samo u Hrvatskoj, već se s tim problemom susreću i razvijenije zemlje, poput SAD-a, Izraela, Italije i Njemačke, no kod njih mediji sustavno ukazuju na njezinu štetnost, a ne rijetko reagira i državno odvjetništvo, rekao je Lalić.
Predstavnici parlamentarnih stranaka različito su ocijenili Zakon o financiranju političkih stranaka.
Predsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Dražen Božnjaković (HDZ) smatra da je taj zakon korektan te daje dobar normativan okvir za transparentnu kampanju. Dodao je da ako zakon zaživi više neće biti anonimnih donatora.
Josip Leko (SDP) nezadovoljan je time što je zakon ostavio mogućnost da privatne tvrtke financiraju stranke, neovisno o tome duguju li državi zbog neplaćenih poreza ili doprinosa. On smatra da u Hrvatskoj nema političke volje da se uredi financiranje političkih stranaka, jer se stvaraju nove afere, a da se nije riješilo stare.
Štefanija Balog, koja je 2000. vodila kampanju hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, kazala je da je bespredmetno govoriti o transparentnoj kampanji bez revizijskog financijskog izvješća i javnog žiro računa.