"Rad djece u poljoprivredi problem je ruralnog siromaštva i mora ga se rješavati rješenjima koja potiču razvoj", kazao je David King, glavni direktor Međunarodnog udruženja poljoprivrednih proizvođača (IFAP). "Uspješna borba protiv gladi i siromaštva zahtijeva dobro organizirane partnere za rad", dodao je.
IFAP je globalna mreža koja povezuje poljoprivrednike iz razvijenih i zemalja u razvoju u utvrđivanju zajedničkih prioriteta.
Šest tijela, obilježavajući UN-ov Svjetski dan protiv rada djece tijekom održavanja godišnje konferencije Međunarodne organizacije rada (ILO), potpisalo je sporazum za pokretanje partnerstva s ciljem rješavanja toga problema.
Stručnjaci ističu kako oko 70 posto od procijenjenih ukupno 218 milijuna djece radnika u svijetu prema posljednjim podacima UN-a u 2004. radi u poljoprivredi, a od čega je njih 132 milijuna u dobi od pet do 14 godina.
Mnogi od njih rade na poslovima koji mogu narušiti njihovo zdravlje ili dovesti do ozbiljnih nezgoda među kojima i gubitak udova, te uključuju kontakt s otrovnim pesticidima, korištenje opasnih alata za rezanje, rad u uvjetima ekstremno visokih temperatura ili dugi radni dan.
Djeca pomažu u proizvodnji žitarica, kakaa, kave, voća, šećera, palminog ulja, riže, čaja, duhana i povrća što se konzumira u bogatijim zemljama, navodi ILO u svojem priopćenju. Također su zaposleni za uzgoj stoke, čuvanje stada i u proizvodnji sirovina kao što je pamuk.
Partnerstvo ima za cilj promovirati primjenu zakona o dječjem radu ILO-a, posebice protiv opasnog rada u poljoprivredi, skrenuti pozornost političara na pitanja dječjeg rada te promovirati zapošljavanje mladih u ruralnim područjima.
"Ključno za smanjenje dječjeg rada u poljoprivredi je stvaranje snažnih ruralnih sindikata, ponajprije organizacija poljoprivrednika", konstatirao je King.