Prema zadnjim rezultatima prvog kruga parlamentarnih izbora u nedjelju, desni centar (UMP) predsjednika Sarkozyja dobio je 39,54 posto glasova; najjača oporbena Stranka socijalista (PS) 24,73 posto, a Demokratski pokret (MoDem, centar) 61 posto.
Sarkozy i njegov UMP na pragu su nadmoćne pobjede nakon prvog izbornog kruga, piše njemačka agencija dpa i dodaje "ako se prognoze potvrde Sarkozy će moći nastaviti svoj plan širokih društvenih i gospodarskih reformi kroz parlament u kojemu neće biti stvarne oporbe".
U takvoj konstelaciji i desnica i ljevica krenule su već u ponedjeljak u kampanju za drugi izborni krug 17. lipnja. Desnica, zato da završi započet posao, a ljevica da spriječi veću štetu kako socijalisti ne bi bili svedeni na ulogu pukih statista u budućoj Nacionalnoj skupštini, piše agencija France presse.
Tisak je rezultate nedjeljnih izbora pozdravio naslovima "Plima UMP-a", "Val UMP-a", a dnevnik Le Figaro (desnica) ocijenio da će Sarkozy imati veliku većinu potrebnu da u djelo provede najavljenu politiku "prekida s prošlošću":
"Predsjednička većina dobiva jasan mandat: provesti ono što je obećala", piše Le Figaro.
Tako se čini da su birači spremni podržati Sarkozyja i njegove reforme unatoč upozorenjima socijalista koji su tijekom cijele kampanje upozoravali na "veliku koncentraciju moći" u rukama desnice i buduću gospodarsku politiku u kojoj će "porezne poklone" dobivati najbogatiji.
U Nacionalnoj skupštini dosad je sjedilo 359 zastupnika UMP-a i 149 socijalista. U budućem sazivu od 577 mjesta, UMP i njegovi saveznici trebali bi imati između 383 i 470, a socijalisti između 60 do 170 mjesta, govore projekcije.
Britanska agencija Reuters ističe riječi premijera Francoisa Fillona koji je nastojao smiriti strasti upozorivši da je "posao tek napola završen".
"Sve će biti zaključeno tek iduće nedjelje. Stoga svi Francuzi moramo ići glasati. Promjene su na putu", rekao je Fillon.
Parlamentarni izbori prošli su uz velik neodaziv birača, oko 40 posto, što se tumači i zamorom nakon predsjedničkih izbora u svibnju kojima je prethodila nezapamćena kampanja i stoga je na tim izborima neodaziv iznosio samo 16 posto.
Takva biračka apstinencija prvenstveno je naštetila ljevici koja je stoga odmah pozvala birače da iziđu na izbore u drugome krugu. Za komuniste se, naime, nastavlja izborni pad započet još prije 25 godina.
"Republika mora imati protuuteg", kazala je socijalistkinja Segolene Royal u izjavi za radio RTL i najavila da če razgovarati s čelnikom centra Francoisom Bayrouom i pozvati birače njegova MoDema da u drugome krugu budu uz kandidate socijalista.
Bayrou je u prvome krugu predsjedničkih izbora ostvario ozbiljan rezultat, ali njegov MoDem zbog slabog rezultata na parlamentarnim izborima mogao bi u novome sazivu parlamenta izgubiti nekoliko zastupničkih mjesta te ih konačno imati samo četiri.
Slabo je prošla i Stranka Zelenih sa samo 3,25 posto prikupljenih glasova, te krajnja desnica Jean-Mariea le Pena. Nakon drugog kruga u parlament bi možda mogla ući jedino čelnikova kći Marina Le Pen.