Medalju su primili ravnatelj Hrvatskoga restauratorskog zavoda Ferdinand Meder i glavni koordinator projekta i glavni konzervator Ministarstva kulture Miljenko Domijan u nazočnosti članova tima Antonia Šerbetića i Iskre Karniš.
Riječ je o nagradi Europe Nostre - sveeuropske federacije za kulturnu baštinu - koja je projektu "Hrvatski Apoksiomen" pripala u konkurenciji 158 prijava iz 32 zemlje svijeta, a na prijedlog Croatie Nostre.
Nominacija iz Republike Hrvatske uvrštena je pak u izbor kandidatura među zemlje članice Europske unije što se, kako se ističe u priopćenju, smatra priznanjem Hrvatskoj.
Svečanost je održana u nazočnosti švedskoga kralja Carla XVI. Gustafa i kraljice Silvije, predsjednika Europe Nostre princa Konzorta od Danske, povjerenika Europske komisije za obrazovanje i kulturu i Jana Figela, povjerenice Europe Nostre Švedske princeze Madeleine.
Antički brončani kip "Apoksiomen" pronašao je 1996. belgijski turist René Wouters u podmorju otočića Vele Orjule kod otoka Lošinja. Kip je ležao na dubini od 45 metara, zaglavljen između dviju stijena na pješčanom dnu.
Hrvatski Apoksiomen pripada dobro poznatom skulpturalnom tipu i u svijetu je sačuvano osam inačica toga tipa, međutim orjulski kip se od ostalih izdvaja visokom razinom očuvanosti.
Složeni konzervatorsko-restauratorski radovi trajali su sedam godina, započeli su 2000. i provođeni u Hrvatskom restauratorskom zavodu, a završeni su u svibnju 2006.
Za neposredno izvođenje konzervatorsko-restauratorskih radova izabran je tim sastavljen od dva restauratora: talijanski restaurator Guiliano Tordi, kao voditelj konzervatorsko-restauratorskih radova i Antonio Šerbetić, restaurator majstor, voditelj Radionice za metal Hrvatskoga restauratorskog zavoda. Radove je pratilo povjerenstvo stručnjaka u sastavu: akademici Nenad Cambi i Igor Fisković, te Mario Jurišić i Ante Rendić Miočević, a kao sazivač povjerenstva Miljenko Domijan, koji je ujedno koordinirao radove kao glavni konzervator Ministarstva kulture.
Među čak osam poznatih inačica "Hrvatskoga Apoksiomena" najpoznatiji su brončani kip iz Efeza, danas u Beču, mramorni kip u Firenci, bazaltni torzo u Castel Gandolfu i brončana glava u Fort Worthu u SAD-u. No, među svim poznatim inačicama i kopijama "Hrvatski Apoksiomen" se izdvaja svojom cjelovitošću i kvalitetom, stoji u priopćenju Ministarstva kulture.