U manje od stoljeća, taj najveći azijski grabežljivac sveden je na izolirane populacije koje danas žive na manje od sedam posto nekadašnjih staništa, navodi se u članku objavljenom u znanstvenom časopisu BioScience.
U tekstu naslovljenom "Sudbina divljih tigrova" stoji kako su zbog gubitka staništa i stalnog ubijanja te divlje mačke nestale iz kaspijske regije, baš kao i s indonezijskih otoka Balija i Jave.
Zemlje poput Indije, "uporišta" tigrova, ne čine dovoljno u zaštiti te životinjske vrste, a novac namijenjen njihovom preživljavanju troši na krivi način, dodaje se.
"Iako tigar kao divlja vrsta najvjerojatnije neće izumrijeti u idućih pola stoljeća, trenutni položaj te životinje je katastrofalan", stoji u izvješću 16 stručnjaka za zaštitu prirode.
"Ako se taj trend nastavi, broj će im se dodatno smanjiti i divlje populacije tigrova nestat će na brojnim mjestima ili doći na sam rub istrebljenja", upozoravaju stručnjaci.
Unatoč zabrani trgovanja, lov na tigrove i dalje je veliki problem, budući da su dijelovi njihovih tijela - koža i kosti što se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini, vrlo traženi u Kini, Japanu, Vijetnamu, Južnoj Koreji i u Sjedinjenim Državama.
Iako su zakoni o zaštiti tigrova na snazi, nedostatak sredstava i osoblja, kao i manjak informacija doveli su do vrlo skromnih rezultata na tom planu.