FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kina obećala kontrolirati emisije stakleničkih plinova

Autor: ;rtom;
ZAGREB/PEKING, 4. lipnja 2007. (Hina) - Kina je u ponedjeljak obećala bolje kontrolirati emisije stakleničkih plinova predstavivši Nacionalni program borbe protiv globalnog zatopljenja, ali je odbacila nametnute kvote kao nepoštenu mjeru kojom se zemlje u razvoju izjednačuju sa Zapadom.
ZAGREB/PEKING, 4. lipnja 2007. (Hina) - Kina je u ponedjeljak obećala bolje kontrolirati emisije stakleničkih plinova predstavivši Nacionalni program borbe protiv globalnog zatopljenja, ali je odbacila nametnute kvote kao nepoštenu mjeru kojom se zemlje u razvoju izjednačuju sa Zapadom.

Predstavljajući nacionalnu strategiju borbe protiv globalnog zatopljenja dva dana prije summita Skupine G8 (industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta), koji će se pretežito baviti tim pitanjem, kineske vlasti ističu da su prva država u razvoju koja je to učniila, piše agencija France presse.

Međutim, dokument na 62 stranice ne donosi mjere bitno drukčije od onih koje je Kina objavljivala prethodnih godina.

Prema dokumentu, Kina, koja uvelike ovisi o ugljenu kao gorivu, trebala bi smanjivati emisije CO2 (ugljikov dioksid) za oko 50 milijuna tona do 2010. razvijajući druge projekte.

Zatvaranje malih termoelektrana na ugljen omogućilo bi joj da izbjegne izbacivanje u atmosferu 110 milijuna tona plina s učinkom staklenika.

Kina navodi da će do 2010. doći na razinu ispuštanja stakleničkih plinova iz 2005. godine, prenosi agencija Associated press.

"Kina je zemlja u razvoju. Iako nismo dužni provoditi kvote smanjenja emisije (stakleničkih plinova) to ne znači da ne želimo ponijeti svoj dio odgovornosti", objavio je Ma Kai, ministar na čelu Nacionalnog povjerenstva za razvoj i reformu.

Kina želi pomiriti potrebu za razvojem i očuvanjem okoliša, kazao je ministar naglasivši da je najveći dio odgovornosti za klimatske promjene na industrijski razvijenim zemljama.

Te zemlje obvezne su pružiti financijsku i tehničku pomoć zemljama u razvoju, kao što je Kina, čiji je "prioritet u ovome trenutku još uvijek gospodarski razvoj i iskorjenjivanje siromaštva".

Izvješće poziva i na istraživanje i razvoj novih tehnologija koje štede energiju, na poboljšanje poljoprivredne infrastrukture, pojačano pošumljavanje i bolje gospodarenje vodoprivrednim sektorom te jačanje javne svijesti o očuvanju okoliša.

Provedba tih mjera "bit će vrlo skupa", rekao je ministar Ma, ali i naglasio da će to biti ulaganje za prevenciju.

Kina, čije je gospodarstvo raslo oko 9 posto godišnje u zadnjih 25 godina, pod rastućim je međunarodnim pritiskom da poduzme mjere za smanjenje emisija stakleničkih plinova.

Za međunarodnu organizaciju Greenpeace, objava kineskog izvješća prije sastanka G8, nije nimalo slučajna.

"Hu Jintao se može koristiti tim dokumentom kao oruđem kojim će prisiliti industrijski razvijene zemlje da se još više angažiraju u borbi protiv globalnog zatopljenja i održe obećanja o transferu tehnologija", drži Yang Ailun iz ogranka Greenpeace za Kinu.

Velike zemlje koje su na putu da postanu nove svjetske sile, kao što su Brazil, Indija, Južnoafrička Republika, Kina i Meksiko, pozvane su na summit G8 u okviru proširenog dijaloga.

(Hina) xrt ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙