KBC time počinje kampanju osvješćivanja građana o važnosti darivanja organa nakon smrti, jer je nedostatak organa glavni problem za provedbu programa transplantacija, istaknula je KBC-ova koordinatorica za transplantacije Jasna Stoić - Brezak.
Puno je veća vjerojatnost da će nekom pojedincu trebati tuđi organ nego što će sam biti potencijalni darovatelj, naglasila je Stoić - Brezak.
Najčešći je razlog za odbijanje obitelji stradalog pojedinca da se njegovi organi daruju strah od pogreške u određivanju moždane smrti, no on je neosnovan.
Stoić Brezak je podsjetila da sve velike religije podržavaju darivanje organa, te pozvala na edukaciju stanovništva od najranije školske dobi, kao u Španjolskoj koja ima najviše donora, ali i liječnika i drugog medicinskog osoblja.
Hrvatska je odnedavno punopravna članica međunarodne organizacije za razmjenu organa Eurotransplant, a prvi rezultati toga su vidljivi- nekoliko dugogodišnjih bubrežnih bolesnika, nakon u prosjeku 17 godina čekanja, dobilo je nove bubrege preko Eurotransplanta.
U KBC-u se bubrezi presađuju već 34 godine, godišnje po 100 bubrega, a s petogodišnjim preživljavanjem iznad 80 posto KBC je u rangu najboljih svjetskih transplantacijskih centara.
S podjednakim uspjehom presađuju se i srca, od 33 operirana primatelja u četiri godine 27 je još živo, a u KBC-u se nadaju i boljim rezultatima nakon što nabave mehaničku srčanu crpku za koju je donacijsku akciju pokrenuo privatni donator Dubravko Horvat, koji je nedavno bolnici darovao i specijalno vozilo za potrebe transplantacije.
Osim toga uspješno se presađuje jetra, a posebno se ističe vrlo složeni transplantacijski program za djecu - od 14 operiranih, sedmero djece primilo je dio jetre živih darovatelja, dok je preživljavanje na razini najrazvijenijih svjetskih kirurgija, rečeno je na konferenciji.