Podaci da mali i srednji poduzetnici čine 99 posto registriranih poslovnih subjekata, 55 posto od ukupno zaposlenih u Hrvatskoj, 44 posto od ukupnog BDP-a te 60 posto hrvatskog izvoza, naišli su na pohvale u saborskoj raspravi.
Andrija Hebrang (HDZ) istaknuo je kako je malo i srednje poduzetništvo u zadnje tri godine bilo generator gospodarskog razvoja dodavši da je HDZ težište svojeg predizbornog gospodarskog programa 2003. stavio upravo na razvoj tog sektora.
U 2003. i 2004. malo i srednje poduzetništvo poslovalo je negativno, a lani je imalo 300 milijuna kuna profita, te je porastao broj poduzetnika na 8,6 poduzetnika na sto stanovnika.
Hebrang je istaknuo i važnost osnivanja poduzetničkih zona, posebno na područjima od posebne državne skrbi i brdsko-planinskim područjima.
Da je malo i srednje gospodarstvo jedan od glavnih pokretača gospodarskog razvoja smatra i Đurđa Adlešić (HSLS), koja posebno hvali odredbu po kojoj se među nositelje programa poticaja malog gospodarstva uvrštava i HBOR, te predlaže da član HBOR-a bude u Upravnom odboru Hrvatske agencije za malo gospodarstvo (HAMAG).
Kritike na predložene izmjene uputio je Željko Pecek (HSS), ističući da se njima ne nude nikakve nove poticajne mjere niti pogodnosti za poduzetnike, ne nude se državne nekretnine u zakup, a i dalje se dopušta onima koji su upropastili poduzeća da osnivaju nova.
Posebno je kritizirao "minornu" ulogu HAMAG-a u razvoju malog gospodarstva, rekavši da, suprotno intenciji zakona, sve projekte i programe provode Vlada i ministarstva, a ne HAMAG.
"Hoćemo li angažirati Kalmetinog vozača da posreduje između države i poduzetnika", upitao je Pecek.
Njegove tvrdnje o minornoj ulozi HAMAG-a odbacio je Hebrang, ustvrdivši da ta agencija visokim jamstvima na poduzetničke kredite itekako pomaže poduzetnicima.
"Bolje bi bilo angažirati supruga gospođe Antičević-Marinović", uzvratio je Peceku.
Sabor će raspravu o predloženim izmjenama zakona nastaviti sutra.