FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Novi ekonomski pokazatelj ZEW-a i Erste Bank za srednju i istočnu Europu

Autor: ;gple;
ZAGREB, 30. svibnja 2007. (Hina) - Austrijska Erste Bank i njemački Centar za europska ekonomska istraživanja (ZEW) prvi su puta u srijedu objavili novi ekonomski pokazatelj za srednju i istočnu Europu kojim će ocjenjivati makroekonomsku situaciju u toj regiji.
ZAGREB, 30. svibnja 2007. (Hina) - Austrijska Erste Bank i njemački Centar za europska ekonomska istraživanja (ZEW) prvi su puta u srijedu objavili novi ekonomski pokazatelj za srednju i istočnu Europu kojim će ocjenjivati makroekonomsku situaciju u toj regiji.

Novi pokazatelj, uz Hrvatsku, obuhvaća i Bugarsku, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku, Srbiju i Slovačku.

Prvo istraživanje među financijskim stručnjacima o ekonomskoj situaciji i financijskim tržištima srednje i istočne Europe očitovalo je snažne trenutačne rezultate gospodarstava u regiji te pozitivne prognoze za sljedećih šest mjeseci. Tako je 61,9 posto ispitanika ocijenilo da je ekonomska situacija u regiji dobra.

Većina ispitanika također je vrlo optimistična u vezi s ekonomskim očekivanjima u sljedećih šest mjeseci a ukupno 25 posto njih očekuje daljnje poboljšanje u ekonomiji dok njih 68,3 posto očekuje da se stanje neće značajnije promijeniti. Samo 6,7 posto očekuje pogoršanje.

Omjer pozitivnih i negativnih očekivanja za taj pokazatelj iznosi 18,3 boda. Za većinu zemalja uključenih u istraživanje, kao i za regiju u cjelini, financijski stručnjaci su prognozirali rast stope inflacije (pokazatelj je iznosio 25 bodova).

Najviši pozitivni rezultati za taj pokazatelj zabilježeni su za Češku (64,2 boda) i Poljsku (56,4 boda). Stručnjaci koji su ocjenjivali tržišta Mađarske i Slovačke predvidjeli su smanjenje inflacije (-48,3 boda i -7,1 bod).

U prognozama za kratkoročne i dugoročne kamatne stope predviđa se njihov rast u Češkoj i Poljskoj dok bi njihov pad trebale zabilježiti Mađarska i Rumunjska.

Financijski su stručnjaci najveći optimisti kada je u pitanju razvoj tržišta kapitala u srednjoj i istočnoj Europi. Dok 80 posto sudionika očekuje rast indeksa NTX, koji je sastavljen od biranih dionica iz regije, samo 4,4 posto njih predviđa pad indeksa. Shodno tome, ovaj pokazatelj je iznosio 75,6 bodova.

Prema očekivanjima stručnjaka, predviđa se pozitivan razvoj tržišta kapitala, naročito u Sloveniji, Rumunjskoj i Hrvatskoj. Pokazatelji za ta tržišta su iznosili redom 86,1 bodova, 77,9 bodova i 76,0 bodova.

Većina stručnjaka uključenih u istraživanje očekuje rast (aprecijaciju) vrijednosti nacionalnih valuta. Rezultati istraživanja pokazuju da je rast najizgledniji za poljski zlot i slovačku krunu.

(Hina) xpp ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙