FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

State Department razočaran neuspjehom Silajdžića i Dodika

Autor: ;vlul;
WASHINGTON, 25. svibnja 2007. (Hina) - Američki State Department izrazio je razočaranje zbog neuspjeha člana predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i premijera srpskog entiteta Milorada Dodika da postignu dogovor o ustavnim promjenama i reformi policije, upozoravajući kako će to onemogućiti daljnje približavanje BiH euroatlantskim integracijama.
WASHINGTON, 25. svibnja 2007. (Hina) - Američki State Department izrazio je razočaranje zbog neuspjeha člana predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i premijera srpskog entiteta Milorada Dodika da postignu dogovor o ustavnim promjenama i reformi policije, upozoravajući kako će to onemogućiti daljnje približavanje BiH euroatlantskim integracijama.

"Sjedinjene Države su razočarane što predsjednik Silajdžić i premijer Dodik nisu bili u mogućnosti postići sporazum o tim pitanjima. Ne uspijevajući nadići međusobne razlike, oni onemogućuju BiH da nastavi na svom putu do pune integracije u euro-atlantske strukture", kaže se u priopćenju State Departmenta objavljenom u četvrtak.

Član predsjedništva BiH Silajdžić i premijer Republike Srpske Dodik, u funkciji čelnika svojih političkih stranaka, razgovarali su u srijedu i četvrtak u State Departmentu, uz sudjelovanje visokih dužnosnika američke diplomacije, o reformi policije u BiH i modificiranom paketu ustavnih promjena, u novom pokušaju nalaženja kompromisnog rješenja za zastale reforme u BiH.

U četvrtak poslijepodne Silajdžić i Dodik sastali su se s Nicholasom Burnsom, podtajnikom za politička pitanja u State Departmentu, no ni taj sastanak nije donio rezultata.

"Podtajnik Burns naglasio je važnost zaustavljanja nacionalističke retorike koja je obilježila politički okoliš u BiH u protekloj godini. On je pozvao čelnike da postignu sporazum o policijskim i ustavnim reformama kako bi BiH mogla postići svoj cilj članstva u NATO-u i Europskoj uniji", navedeno je u priopćenju Državnog tajništva SAD.

State Department je podsjetio dvojicu čelnika kako moraju djelovati "u okvirima Daytonskog sporazuma, koji uključuje državu BiH i njezina dva entiteta - Republiku Srpsku i Federaciju BiH kako bi riješili ta pitanja".

Usporedo s razgovorima u State Departmentu, Silajdžić i Dodik, svoje su dijametralno suprotstavljene stavove izložili i u nastupima u nekoliko washingtonskih "think tankova". Tako je Silajdžić, u četvrtak u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), kazao kako je on osobno za ukidanje entiteta i kantona u BiH i jaku središnju vlast, dok je Dodik dan ranije na zatvorenom brifingu u Centru Woodrow Wilson govorio u prilog nezavisnosti Republike Srpske, iako je na pitanje novinara u četvrtak taj stav prebacio postavljenom pitanju.

Izlazeći sa sastanka s Nicholasom Burnsom, Silajdžić i Dodik su potvrdili kako nisu postigli nikakav dogovor, ali su najavili da će "nastaviti razgovarati". Dodik je naglasio kako nema dogovora oko policije ali je on pristao da se tzv. entitetsko glasanje, korigira tako da snagu veta u parlamentu BiH ima jedna četvrtina umjesto jedne petine zastupnika, kako je sada.

Silajdžić je naglasio kako nakon presude Međunarodnog suda pravde (ICJ), kojom je utvrđeno da su vlasti, vojska i policija RS počinile genocid, zadržavanje policije RS nije prihvatljivo. U razgovorima sa Silajdžićem i Dodikom u State Departmentu sudjelovali su pomoćnik državne tajnice za europska pitanja Daniel Fried i američki veleposlanik u Sarajevu Douglas McElhaney.

McElhaney je za Glas Amerike (VOA) izjavio kako SAD neće odustati od posredovanja i apelirao za kompromis. "Nastavićemo raditi na tome i podsjećati da se ništa ne može napraviti u BiH bez kompromisa. A kompromisa ovdje nije bilo", kazao je McElhaney.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙