Recenzent knjige, profesor zagrebačke Muzičke akademije Josip Magdić piše u recenziji knjige kako nas autor upoznaje s brojnim materijalnim i znanstvenim činjenicama koje su tek u novije vrijeme otkrili naši muzikolozi i etnomuzikolozi.
"To su činjenice kojima bismo se svi morali ponositi", napominje Magdić dodajući kako autor otkriva i tamne strane glazbene stvarnosti koje prijete našoj folklornoj, umjetničkoj, crkvenoj pa i zabavnoj glazbenoj umjetnosti.
Po Čićevim riječima, u knjizi je obrazlažio nepoznate vidove o moći glazbe i njezinu djelovanju u politici kao i utjecaj na društvo u cjelini.
"Pokušao sam obrazložiti duboke uzroke profanizacije crkvene glazbe", istaknuo je ocijenivši kako se danas glazba konzumira bez ukusa i razumijevanja. Zbog toga ljudi glazbu doživljavaju kao zabavu, ne dopirući, kako je ustvrdio, ni do najpovršnijega shvaćanja njezine biti.
Knjiga "Eseji o glazbi - bit glazbe, glazba u vremenu" (270 str.) podijeljena je u četiri poglavlja, u kojima autor piše o različitim profilima glazbe te njezinu utjecaju na političku i društvenu zbilju, problemima kršćanske glazbe i crkvenoj glazbi u Hrvatskoj, nepoznatoj hrvatskoj glazbenoj tradiciji te nekim čuvenim imenima hrvatske glazbe kao što su Ivo Brkanović, Milo Cipra i Boris Papandopulo.
Muzikolog i stručnjak za religijske znanosti Emil Čić (1958.) objavio je više knjiga, među kojima i knjigu "Hrvatska glazba i glazbenici" (2005.).