"DTK mreža je komunalna infrastruktura poput vodovoda, kanalizacije, plinske ili električne mreže", rekla je Tatjana Holjevac i dodala da kod rješavanja problematike vlasništva nad DTK mrežom treba imati na umu da su građani desetljećima financirali njezinu izgradnju, a sada su zbog privatizacije "izloženi razvlašćivanju".
Ako bi Vlada RH ukinula monopol THT-u, kao što je obećala još 2003., kako bi mu mogli konkurirati drugi operateri, građani bi, navodi Holjevac, mogli dobivati kvalitetnije i jeftinije usluge putem DTK mreže.
"DTK mrežu treba dati na raspolaganje svim mobilnim operaterima i kabelskim televizijama jer je to ključ za snižavanje cijena telefonskih i drugih usluga koje su sada neopravdano visoke", naglašava predsjednica zagrebačke Gradske skupštine.
Voditelj "Digitalnog grada", podružnice Zagrebačkog holdinga, Marijan Gržan je također naglasio da je gospodarenje postojećom DTK infrastrukturom problematično i neodrživim ocijenio da su računi za telefon među najvećima u kućnom budžetu.
"Cilj nam je da svaki građanin ima priključak na DTK mrežu, a već se godinama ne ulaže u nove tehnologije", dodao je.
Predstavnici lokalne samuprave iz Rijeke, Dubrovnika, Šibenika, Opatije, Virovitice, Vinkovaca, Varaždina i Velike Gorice su ustvrdili kako ni u njihovim gradovima stanje s DTK mrežom nije bolje.
Na skupu je istaknuto da se protiv THT-a trenutno vodi 50 sudskih sporova.
Među zainteresiranim građanima bio je i Tonči Tadić čija je stranka, HSP, kako kaže, u Saboru bila jedina koja je predlagala zakonska rješenja za definiranje vlasništva nad DTK mrežom, ali da Vlada i Hrvatska agencija za telekomunikacije tada "nisu imali ni snage niti volje to riješiti".
Holjevac je najavila da će Zagreb predložiti svoj tim stručnjaka, a pozvala je i predstavnice ostalih gradova da im se pridruže, kako bi Vladi RH i nadležnom Ministarstvu pomogli u razrješavanju tog "gordijskog čvora".