Cilj je konferencije, kako se danas čulo, poboljšati suradnju civilnog i vladinog sektora u suzbijanju trgovine ljudima u regiji.
Na konferenciji kao gosti sudjeluju i predstavnici nevladinih organizacija Slovenije, Makedonije i Kosova.
Otvorio ju je predstavnik organizatora, direktor CARE misije u regiji Gustavo D'Angelo koji je tom prigodom ustvrdio da je trgovanje ljudima na Balkanu jedan od najozbiljnijih problema zemalja regije.
"Trgovanje ljudima predstavlja prvenstveno kršenje univerzalnih ljudskih prava - na život, slobodu i zaštitu. U posljednjih 15 godina na Balkanu naprosto cvjeta trgovina ljudima, a balkanske zemlje ujedno su i zemlje podrijetla, tranzita i samo odredište", kazao je D'Angelo. Dodao je kako su na prijelazu stoljeća ipak uočene velike promjene u stajalištu i uključenosti država u suzbijanju trgovine ljudima, koje su tome počele davati prioritet. Naime, kako je rekao, počeli su se izrađivati nacionalni akcijski planovi, što je, kazao je, velik iskorak.
Nacionalna koordinatorica za Bosnu i Hercegovinu Jasminka Đumhur podnijela je izvješće o stanju u regiji.
"To je najprofitniji oblik organiziranog kriminala nakon trgovine drogom", rekla je naglasivši kako su najčešće žrtve žene i djeca.
Kazala je kako još nema jedinstvenih statističkih podataka o žrtvama trgovine ljudima. Istaknula je i kako osim definicije kroz kazneni zakon, pojam trgovine ljudima treba definirati kao kršenje ljudskih prava i u praksi olakšati progon počinitelja te uspostaviti pomoć žrtvama.
Nacionalni koordinator za Hrvatsku i predstojnik Vladina Ureda za ljudska prava Luka Mađerić rekao je da je ove godine u Hrvatskoj identificirano osam žrtava trgovine ljudima, od kojih je pet hrvatskih državljanki. Od 2002. godine, od kada se vode statistike u Hrvatskoj, evidentirane su ukupno 62 žrtve trgovine ljudima.
"Nažalost, prisutan je trend da se snižava prosjek godina žrtava pa je tako lani taj prosjek iznosio 18 godina, dakle prag punoljetnosti", zaključio je Mađerić.
Organizator skupa Regionalni ured CARE International, sa sjedištem u Sarajevu i uredima u Zagrebu i Beogradu, od 2004. provodi u zemljama regije projekte za suzbijanje trgovine ljudima.