FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Jack Welch na Adris Business Forumu

Autor: ;dsta;
ZAGREB, 17. svibnja 2007. (Hina) - U sklopu Adris Business Foruma 'Liderstvo i inovativne strategije' središnje izlaganje održao je danas bivši čelni čovjek američkog General Electrica i jedan od najcjenjenijih svjetskih menadžera Jack Welch.
ZAGREB, 17. svibnja 2007. (Hina) - U sklopu Adris Business Foruma 'Liderstvo i inovativne strategije' središnje izlaganje održao je danas bivši čelni čovjek američkog General Electrica i jedan od najcjenjenijih svjetskih menadžera Jack Welch.

Welch je pozvao sudionike skupa na uspostavu kulture otvorene komunikacije unutar kompanija, što znači da menadžment zaposlenima mora jasno priopćiti koja je vizija i misija tvrtke i motivirati ih da tu viziju ostvare.

Drugi je važan korak, rekao je, diferencijacija zaposlenih prema rezultatima njihova rada, na one najbolje, osrednje i loše. Najbolje treba nagraditi, osrednje motivirati da dođu u skupinu najboljih, a loših se riješiti.

To nije ništa okrutno ni nehumano, kaže Welch, jer je najpoštenije što se može dogoditi tim ljudima da im se dovoljno rano, odnosno na vrijeme, kaže da im je bolje potražiti drugo zaposlenje.

Da bi se menažment približio zaposlenicima i crpio njihove dobre ideje, potrebno je ukinuti kompanijske slojeve i učiniti je što manje vertikalno postavljenom, a posebno je važno odlučno se obračunati s kompanijskom birokracijom, kaže Welch.

Zaposlenici moraju znati da neće napredovati ne budu li uspješni i imaju pravo znati što se točno traži od njih, gdje su trenutno u strukturi zaposlenih i što trebaju poboljšati.

Ako se zna što je dobro ponašanje u tvrtci i što treba učiniti za zadržavanje radnog mjesta i napredovanje, onda nije nehumano niti je 'darvinizam' nagraditi uspješne i otpustiti loše, kaže Welch.

Zato je, odgovorajući na pitanje, rekao da mirno spava poslije otkaza koje je podijelio, jer je tako osnažio tvrtku koja je mogla sve više novca vratiti zajednici.

Potrebno je nagrađivati uspjeh i javno stvarati junake od uspješnih poslovnih ljudi, kako bi postali uzor i model uspješnog ponašanja, kaže Welch.

Podijeljene reakcije izazvao je Welchov stav o ženama u biznisu, jer je ustvrdio da one u jednom trenutku karijere moraju birati između posla i majčinstva, što ih čini manje raspoloživim od muškaraca, te u stavu da je uspješan kapitalizam zasnovan na privatnoj inicijativi puno bolji za alimentiranje potreba onih koji nemaju, nego što je to državna pomoć.

Jack Welch je karijeru u General Electricu započeo 1960. godine. Predsjednik i glavni izvršni direktor GE-a postao je 1981. godine i na toj poziciji zadržao se dvadeset godina.

Vrijednost dionica GE u eri Jacka Welcha porasla je za više od tri tisuće posto, a vrijednost kompanije s 13 milijardi 1980. na više od 500 milijardi dolara u 2001. godini. Time je GE postala i još uvijek je po kriteriju tržišne vrijednosti najvrednija tvrtka na svijetu.

U istom je razdoblju povećao profitnu maržu s 10 na 19 posto, uz prosječnu godišnju stopu rasta od 23 posto, čime je ostvario najbolje menadžerske rezultate u povijesti.

Zbog inovacija koje je primijenio u menadžmentu, poslovnoj strategiji i edukaciji zaposlenika, mnogi ga smatraju najutjecajnijim menadžerom u posljednjih 30-ak godina. Nakon umirovljenja, piše knjige i putuje svijetom i izlaže svoja iskustva.

Na poslovnom skupu u organizaciji Adris grupe, Internacionalnog centra za profesionalnu edukaciju i poslovnog tjednika Lider, sudjelovalo preko tisuću gospodarstvenika iz Hrvatske i regije te 200 studenta ekonomskih fakulteta i poslovnih škola iz Hrvatske.

(Hina) xduk yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙