HUP upozorava da prerađivačka industrija u BDP-u sudjeluje sa samo 20 posto, dok je prije petnaestak godina njezin udio bio veći od 30 posto.
Dvanaest godina nakon završetka Domovinskog rata, kaže se u HUP-ovoj studiji koja se temelji na istraživanja među čelnim ljudima vodećih hrvatskih industrijskih tvrtki, industrijska proizvodnja dosegla je tek 80 posto prijeratne.
U studiji čije je rezultate predstavio Damir Novotny iz tvrtke T&MC, upozorava se i na to da u robnoj razmjeni s inozemstvom Hrvatska izvozom ne pokriva ni polovicu uvoza te na visoki vanjski dug. HUP nije zadovoljan ni s rastom BDP-a koji je, kaže se u studiji, među najnižim u tranzicijskim zemljama.
Hrvatska stoga, rekao je Novotny, ne smije odgađati promjene jer će njihovo odgađanje produbiti zaostajanje za razvijenim europskim zemljama i otežati gospodarsku integraciju Hrvatske u Europsku uniju.
HUP smatra, rekao je, da nasuprot praksi u prethodnih desetak godina u kojima je glavni generator razvoj Hrvatske bio uvezeni novac, to u narednom razdoblju mora biti izvozna industrija utemeljena na modernih tehnologijama.
Da bi se to ostvarilo, HUP uz ostalo preporučuje zadržavanje stabilnog makroekonomskog okvira, smanjenje proračunskog udjela u BDP-u te reformu socijalne politike, zdravstvenog i mirovinskog sustava.
HUP predlaže i restrukturiranje javne administracije te reformu poreznog sustava i sustava doprinosa. Te reforme, kažu u HUP-u, treba usmjeriti na smanjivanje financijskog opterećenja industrije i gospodarstva, a porezni sustav i sustav doprinosa treba učiniti jednostavnijim i povećati njihovu efikasnost.
Isto tako, traži se preoblikovanje ukupnog sustava parafiskalnih nameta, sinkronizacija tečajne politike s drugim politikama, osobito fiskalnom i kreditnom, što bi, smatraju u HUP-u, stimuliralo izvoznike.
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić, koji je govorio na skupu, dijeli mišljenje predstavnika HUP-a o tome da bez jačanja industrije nema stabilne ekonomije.
Prvim korakom definiranja nove industrijske politike, Vukelić je označio dokument Strateški okvir za razvoj 2007. - 2013., u kojem su planirane stope gospodarskog rasta u tom razdoblju od prosječnih šest posto te postizanje udjela industrije u BDP-u sa sadašnjih 20 na 23,6 posto.
Najveći potencijal za ostvarenje tih ciljeva Vukelić vidi u razvoj malog i srednjeg poduzetništva i povezivanju manjih tvrtki s većim industrijskim sustavima.
Govoreći u uvodnom dijelu na Danu poduzetnika, koji je u organizaciji HUP-a okupio više od 800 poslodavaca i poduzetnika, predsjednik Vlade Ivo Sanader istaknuo je Vladinu potporu poduzetnicima, za koje je ustvrdio da su pokretačka snaga društva i stvaratelji novih vrijednosti.
Na skupu su informacije o stanju i industrijskim trendovima u Austriji i Sloveniji predstavili Michael Loewy iz Austrijske udruge industrijalaca te predsjednik Slovenske udruge poslodavaca Borut Meh.