Sarkozy (52) je proglašen 23. predsjednikom Francuske, odnosno šestim po redu u Petoj Republici uspostavljenoj 1958., nakon što je na svečanosti u Elizejskoj palači predsjednik Francuskog ustavnog vijeća Jean-Louis Debre pročitao rezultate predsjedničkih izbora od 6. svibnja.
Prije proglašenja novoga predsjednika Chirac je napustio Elizejsku palaču nakon 35-minutnog privatnog razgovora sa svojim nasljednikom kojemu je tom prigodom predao na čuvanje tajni kod francuskog nuklearnog arsenala, prenosi agencija Reuters.
Dvojica stanara Elizejske palače, bivši i sadašnji, zatim su se dugo rukovali na ulazu u Palaču, a Sarkozy je pljeskom ispratio Chiraca.
Kako javlja France presse, Chirac je zatim automobilom napustio sjedište predsjednika Francuske Republike gdje je proveo 12 godina. Pljeskom ga je ispratilo osoblje te skupina ljudi koja ga je čekala na izlazu.
Nekoliko sati nakon formalnog preuzimanja dužnosti Sarkozy će otputovati u Berlin na sastanak s kancelarkom Angelom Merkelom čime će i simbolično naglasiti važnost francusko-njemačkih veza.
Vladavina Sarkozyja, koji je najavio da će zauzeti praktičniji pristup nego li dosadašnji predsjednik, ocjenjivat će se po njegovim uspjesima da uspostavi punu zaposlenost i podigne životni standard.
Podaci objavljeni u srijedu, prema kojima je francuski privatni sektor počeo stvarati nova radna mjesta najbrže u zadnjih šest godina, a zabilježen je i brži gospodarski rast u drugom tromjesečju, smatraju se dobrim vijestima u prilog novome predsjedniku, piše Reuters.
Međutim, agencija dodaje da sindikati i studenti upozoravaju novog stanara Elizejske palače neka se ne upušta u promjene u obrazovanju i radnome zakonodavstvu.
Novi predsjednik, koji je održao svoj prvi govor kao šef države pred prijateljima i svojom obitelji te vodećim političarima, odvezao se avenijom Champs Elysees do Slavoluka pobjede kako bi ondje položio cvijeće na grob Neznanog vojnika.
France presse javlja da je inovacija koju je uveo upravo Sarkozy, njegov odlazak u Bulonjsku šumi gdje odaje počast 35-orici mladih strijeljanih večer uoči pariške pobune protiv nacističke okupacije u kolovozu 1944.
Kad je riječ o sastavu nove vlade, Sarkozy bi trebao umjerenog konzervativca Francoisa Fillona u četvrtak imenovati svojim premijerom.
U suženu, 15-članu vladu, čiji će sastav vjerojatno objaviti u petak, Sarkozy bi, kako se očekuje, trebao imenovati i predstavnike centra i ljevice čime teži pokazati svojevrsnu otvorenost.
Bernard Kouchner, bivši ministar zdravstva u vladi socijalista, trebao postati novi ministar vanjskih poslova, povjerio je medijima bivši ministar, socijalist Bernard Tapie.
Novu bi vladu, a to je novost, prvi put trebao činiti jednak broj muškaraca i žena.
Reuters dodaje kako je malo poznata skupina, koja za sebe tvrdi da je povezana s međunarodnom terorističkim mrežom al-Qaidom objavila u utorak na webu da će napadima na Pariz kazniti Francusku jer je za čelnog čovjeka izabrala "cionističkog križara" Sarkozyja.
Novi francuski predsjednik sin je mađarskog useljenika u Francusku, a majka mu je Židovka iz Soluna.
Francuske vlasti još nisu komentirale prijetnju.
Sarkozyjevi suradnici odbacili su sugestije da bi istraga oko netransparentnog financiranja stranke 90-ih godina mogla utjecati na Sarkozyjevu odluku da bivšem premijeru Alainu Juppeu povjeri resor okoliša, energetike i transporta.
Juppe je u utorak bio ispitivan na sudu, ali u svojstvu svjedoka, ne i osumnjičenika.
Godine 2004., Juppe je bio prisiljen napustiti dužnost jer je bio osuđen u drugom slučaju afere oko financiranja stranke.