FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rasprava o nacrtu Akcijskog plana za povećanje ulaganja u znanost

Autor: ;ipet;
ZAGREB, 15. svibnja 2007. (Hina) - Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ) izradilo je nacrt Akcijskog plana za povećanje ulaganja u znanost i istraživanje, koji je danas predstavljen i raspravljen u Matici hrvatskoj, a bit će do kraja lipnja upućen Vladi.
ZAGREB, 15. svibnja 2007. (Hina) - Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ) izradilo je nacrt Akcijskog plana za povećanje ulaganja u znanost i istraživanje, koji je danas predstavljen i raspravljen u Matici hrvatskoj, a bit će do kraja lipnja upućen Vladi.

Nacrt toga plana izrađen je u skladu s Lisabonskom strategijom Europske unije i Znanstvenom i tehnologijskom politikom Republike Hrvatske 2006.-2010., koju je prihvatila Vlada.

Riječ je o nacionalnom akcijskom planu koji je poznat i kao Akcijski plan tri posto, zbog toga što je Lisabonskom strategijom utvrđeno da bi do 2010. zemlje članice EU-a trebale za znanost i istraživanje izdvojiti tri posto brutto društvenoga proizvoda (BDP).

Predstavljanju, na kojemu su o planu govorili sastavljači Gordan Lauc, Pero Lučin i Maja Verhovec, nazočili su predstavnici Ministarstva s ministrom Draganom Primorcem na čelu te predstavnici gospodarstva i akademske zajednice.

Primorac je istaknuo da je ključno pitanje kako dostići željenih tri posto izdvajanja iz BDP-a za znanost i istraživanje, kad se danas izdvaja nešto više od 1,2 posto BDP-a.

Ustvrdio je da je pravi trenutak za iskorak i zacrtavanje planova - kako kratkoročnih tako i srednjoročnih i dugoročnih. Zato će, dodao je, u Akcijskome planu biti utvrđeni jasni datumi do kojih treba napraviti svaki od potrebnih koraka, ali i sve što u društvu i pravnoj regulativi ometa ostvarivanje toga cilja.

Ministar smatra kako treba voditi računa i o svjetskim kretanjima, budući da se sve više pozornosti, o čemu svjedoči i primjer Japana, posvećuje inovacijama na koje se i u Hrvatskoj moramo usredotočiti.

Za Primorca je ključan problem što gospodarstvo malo ulaže u znanost i istraživanje.

"Analiza bi pokazala da se to ulaganje gospodarstva svodi najviše na četiri tvrtke", rekao je te spomenuo i neprovjerene podatke da u Hrvatskoj postoji najveći nesrazmjer između broja znanstvenih radova i njihove primjene.

Lauc je istaknuo da se Akcijski plan morao napraviti te da će on biti podloga za donošenje poticajnoga zakona o ulaganju u znanost.

Za sve te zadaće potrebni su visokoobrazovani ljudi, a pod tim se podrazumijevaju doktori znanosti, istaknuo je Lauc.

Lučin smatra kako bi Hrvatska do 2025. trebala imati oko 40.000 doktora znanosti, a 2001. imala ih je tek nešto više od pet i pol tisuća.

Ocjenivši da se radi o zahtjevnoj zadaći, Lučin je podsjetio da se u Hrvatskoj u posljednjih 20 godina godišnje "proizvelo" samo oko 300 doktora znanosti te da će zato trebati, uz ino, puno novca uložiti i u obrazovanje mentora.

Predstavnik tvrtke Ericsson Nikola Tesla Darko Huljenić preporučio je hrvatskoj Vladi da hitno donese program poticanja istraživanja i razvoja te školovanja i zapošljavanja, a Stjepan Car, predsjednik Uprave Končar-Instituta za elektotehniku, rekao je da se uspjeh može postići samo primjenom znanja, ocjenivši da toga nema u Akcijskome planu.

(Hina) xipet ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙