Ova Vlada nastoji podignuti društvenu svijest na razinu na kojoj će svaki pojedinac u društvu biti svjestan da suzbijanje korupcije ovisi o doprinosu svakog građanina, kazala je Lovrin.
Po istraživanjima najkorumpiraniji su sustavi zdravstva i sudstva, lokalne jedinice samouprave i političke stranke te su upravo na tim područjima pokrenute najsnažnije mjere u sklopu nacionalnog programa za suzbijanje korupcije, rekla je ministrica Lovrin.
U pravosuđu, primjerice, uvedene su imovinske kartice za suce te se digitaliziraju zemljišne knjige kako bi se rad sudova bio transparentniji. U zdravstvu se mijenja sustav lista čekanja, a korupcija u političkim strankama smanjuje se zakonom o njihovu financiranju, koji onemogućuje anonimno financiranje te ograničuje visinu donacija stankama, istaknula je Lovrin. U jedinicama lokalne samouprave više zakona regulira izbore te se sprječava manipuliranje mandatima dobivenima na izborima, dodala je.
Ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin istaknuo je da je važna suradnja građana u suzbijanju korupcije, spomenuvši MUP-ove telefonske otvorene linije za prijavu korupcije. Prošle godine, rekao je, MUP-u je prijavljeno 70 kažnjivih djela korupcije, a ove do travnja 24.
Ministar Kirin je naveo podatke o broju prijavljenih kažnjivih djela u gospodarskom kriminalu 2005. i 2006. Taj broj je porastao 10, a broj prijavljenih počinitelja 8,5 posto. Kirin je ocijenio da taj porast govori o ulozi javnosti u suzbijanju korupcije i povećanoj suradnji građana.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina je, naglasivši važnost prevencije u borbi protiv korupcije, kazao da oslanjanje na moral i represiju nisu dostatni.
Na seminaru sudjeluju predstavnici jedinica lokalne samouprave, pravosuđa i drugih tijela vezanih uz program suzbijanja korupcije. Organizator je Jedinica za tehničku pomoć Europske komisije u suradnji s Ministarstvom pravosuđa.
Skup završava u srijedu, a na njemu će hrvatski stručnjaci izmijeniti iskustva s kolegama iz Italije, Rumunjske i Nizozemske.