U pismu, koje je u srijedu stiglo na adresu predsjedatelja Vijeća ministara Nikole Špirića i odakle bi trebalo biti distribuirano ostalim dužnosnicima, Rehn podsjeća da su čelnici zemalja članica Europske unije 3. svibnja odobrili pripremljeni tekst sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s BiH te da je taj dokument spreman za parafiranje.
Do toga nije došlo jer političari BiH nisu u stanju postići dogovor o reformi policije te osigurati punu suradnju s Međunarodnom kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Procjenjuje se da bi BiH mogla propustiti priliku da to obavi ove godine, a nova prilika uslijedit će tek 2008.
Rehn također ističe da je zabrinut zbog pogoršanja političke situacije u BiH i povratka na nacionalističku retoriku.
"Takva situacija dovela je reformski proces u blokadu, a čini se i da su narušene sigurnost i stabilnost u BiH", stoji u pismu kako prenosi "Dnevni avaz".
Žele li političari u BiH osigurati da njihova zemlja u dogledno vrijeme ipak postigne ugovorne odnose s EU, morat će poduzeti "drastične i hitne" akcije, zaključio je povjerenik Rehn.
Reforme na kojima inzistira Europska komisija "zapele" su na odluci o tome hoće li, i pod kojim uvjetima, i dalje postojati entitetske policije u BiH.
Na očuvanju strukture i imena policije Republike Srpske inzistira premijer tog entiteta Milorad Dodik, čemu se pak oštro protive bošnjački dužnosnici, a posebice član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić.
Banjalučke "Nezavisne novine" u četvrtak tvrde da je ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj koji je početkom tjedna boravio u Bruxellesu dužnosnicima EU s kojima je razgovarao prenio Silajdžićevu spremnost na neku vrstu kompromisa.
On bi se, navodno, sastojao u tome što bi za Silajdžića postao prihvatljiv naziv policije "RS u BiH".