Za sigurnost te bivše portugalske kolonije skrbi i tisuću vojnika međunarodnih snaga sigurosti kako bi Istočni Timor mirno u drugome krugu izabrao predsjednika između Nobelovca Josea Ramosa-Horte i kandidata vladajuće stranke Francisca Guterresa.
"Bez obzira na rezultat, pobijedit ću", kazao je Ramos-Horta, dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Guterres, bivši borac otpora i trenutačni vođa vladajuće stranke Fretilin koju je Ramos-Horta osnovao, a zatim napustio, također je uvjeren "u pobjedu".
Pravo glasa imalo je oko 525.000 ljudi, a rezultati bi trebali biti poznati do petka.
Predsjednička dužnost uglavnom je protokolarna, no utjecaj šefa države važan je nakon lanjskih nemira s oko 37 ubijenih i više od 100.000 raseljenih. Razdor između suparničkih frakcija prerastao je u ulično nasilje i tada je upravo aktualni predsjednik Xanana Gusmao odigrao važnu ulogu jer je pozvao međunarodne snage i policiju da uspostave red.
Istočni Timor bio je poprištem nasilja i nakon referenduma za neovisnost od Indonezije 1999., što je i ostvario 2002., nakon tri godine pod upravom Ujedinjenih naroda. Stanovnici se nadaju da će predsjednički izbori pomoći ujedinjenju zemlje, inače jedne od najsiromašnijih na svijetu.