Rast proizvođačkih cijena na mjesečnoj razini bilježi se od početka ove godine - u siječnju su porasle za 0,8 posto, veljači 0,2 posto, ožujku 0,6, te travnju 0,4 posto.
Promatrano prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), u travnju su u odnosu na ožujak najviše, za 0,7 posto, porasle cijene intermedijarnih proizvoda osim energije, dok su cijene energije, trajnih i netrajnih proizvoda za široku potrošnju na mjesečnoj razini porasle za 0,3 posto.
Pad cijena u odnosu na ožujak bilježi se jedino kod kapitalnih proizvoda i to za 0,1 posto.
Prema područjima Nacionalne klasifikacije djelatnosti, na rast proizvođačkih cijena na mjesečnoj razini utjecao je rast cijena u prerađivačkoj industriji, dok su cijene u rudarstvu i vađenju, te u opskrbi električnom energijom, plinom i vodom zabilježile pad.
Tako su proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji u travnju bile 0,8 posto više nego li u ožujku, a unutar prerađivačke industrije najviše su porasle cijene proizvodnje naftnih derivata, za 4,4 posto.
Na godišnjoj razini pak u travnju ove u odnosu na travanj prošle godine prerađivačka industrija bilježi ispod prosječan rast proizvođačkih cijena, za 1,2 posto.
Istodobno su proizvođačke cijene u rudarstvu i vađenju porasle za 5,3 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom i vodom za 5,8 posto na što je utjecao snažan rast cijena skupljanja, pročišćavanja i distribucije vode koje su u travnju ove godine više za 18,9 posto u odnosu na travanj prošle godine.
Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, u prva četiri mjeseca ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima u prosjeku su porasle za 2,1 posto.