FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Jadranka Kosor: Split - grad iznimnih mogućnosti

Autor: ;ggoj;
SPLIT, 6. svibnja 2007. (Hina) - U Splitu je u nedjelju ispred zgrade Banovine, bivše Komande vojno-pomorske oblasti JNA, obilježena 16. obljetnica velikog prosvjeda kojim su se radnici i građani usprotivili velikosrpskoj agresiji. Uz to, u čast Sv. Dujma održana je svečana sjednica splitskoga Gradskog vijeća - na kojoj je izaslanica premijera Ive Sanadera - potpredsjednica Vlade i ministrica Jadranka Kosor rekla da je Split grad iznimnih mogućnosti.
SPLIT, 6. svibnja 2007. (Hina) - U Splitu je u nedjelju ispred zgrade Banovine, bivše Komande vojno-pomorske oblasti JNA, obilježena 16. obljetnica velikog prosvjeda kojim su se radnici i građani usprotivili velikosrpskoj agresiji. Uz to, u čast Sv. Dujma održana je svečana sjednica splitskoga Gradskog vijeća - na kojoj je izaslanica premijera Ive Sanadera - potpredsjednica Vlade i ministrica Jadranka Kosor rekla da je Split grad iznimnih mogućnosti.

Na svečanoj sjednica splitskog Gradskog vijeća, u splitskome HNK, izaslanica premijera Ive Sanadera, potpredsjednica Vlade i ministrica Jadranka Kosor rekla je kako milenijska povijest grada upisanoga u UNESCO određuje i sadašnjost metropole juga Hrvatske kao grada iznimnih mogućnosti.

Podsjetila je na burne događaje u povijesti Splita, od Grgura Ninskog, kralja Tomislava i borbe protiv fašizma do velikoga prosvjeda Splićana protiv velikosrpske agresije prije šesnaest godina i osnutka legendarne IV. gardijske brigade.

"Koristim ovu prigodu prisjetiti se s tugom i ponosom svih hrvatskih branitelja, ali i autoceste koja je povezala Zagreb i Split i nastavka njezine gradnje prema krajnjem jugu naše domovine, do Dubrovnika. Ta autocesta nije samo ostvarila san generacija Hrvata, nego je stvorila i nove razvojne šanse, a uz to s njom smo se povezali i homogenizirali Hrvatsku", rekla je Jadranka Kosor.

Podsjetila je da je ova Vlada na početku mandata godine 2004. svoju prvu sjednicu održala upravo u Splitu. "Vlada, koja, kao i njezin premijer Sanader, smatra da je Hrvatska razvijena koliko je razvijen i Split i Dubrovnik, i Gospić i Vukovar, i svi njeni gradovi, donijela je brojne odluke u korist grada Splita", istaknula je potpredsjednica Vlade.

Napomenula je da je Vlada dala nekretninu za veliku, modernu Gradsku knjižnicu, te novac za izgradnju autoceste do Ploča, poduprla gradnju Instituta za oceanografiju i ribarstvo, darovala nekretnine stopostotnim invalidima prve skupine u Splitu i medicinsku opremu, poduprla gradnju rodilišta...

Nadbiskup splitsko-makarski msgr. Marin Barišić istaknuo je da je slavlje Sv. Dujma najuzvišenije slavlje za grad Split.

"Vremena su se kroz povijest mijenjala i dominacije se mijenjaju, idoli se mijenjaju. I mi smo izašli iz vremena kada je politika bila uzdignuta do božanstva. No, danas je to, kažu stručnjaci, zamijenila ekonomija, tržište, profit. Gdje je tu čovjek, socijalna pravda, opće dobro? Naravno, ne može se bez politike i ekonomije, tehnike i tehnologije, ali opasno je ako se ove današnje stvarnosti apsolutiziraju od te mjere da postanu krajnji cilj i smisao života", rekao je msgr. Barišić.

Splitski gradonačelnik Zvonimir Puljić govorio je o projektima ostvarenim u gradu za njegova mandata, pri čemu je istaknuo da danas, uoči Sv. Duje, "grad izlazi sa završenim Kazalištem lutaka, Galerijom "Vidović" i krunskim projektom - preuređenom Rivom. Posebice je zahvalio zagrebačkom studiju 3 LHD, koji je projektirao novu Rivu, te izvođaču - splitskoj tvrtki Konstruktor, konzervatorima i arheolozima koji su sudjelovali u tomu zahtjevnom projektu.

Predsjednik Gradskog vijeća Željko Jerkov istaknuo je kako je malo gradova u svijetu sa 17-stoljetnom poviješću, pozivajući Splićane da promoviraju grad kao metropolu istočnoga Jadrana.

Na svečanosti, osim saborskih zastupnika iz tog dijela Hrvatske, bili su nazočni i ministar kulture Božo Biškupić, zapovjednik HRM-a Ante Urlić, akademici, konzularni zbor grada Splita, izaslanstva Berlina, Mostara, Ancone, Štipa, Odese, Samobora...

Na svečanoj sjednici uručene su nagrade za životno djelo glumcu Borisu Dvorniku, arheologu Dušanu Jelovini, posmrtno dijabetologu Aleksandru Grabovcu, predsjedniku Skupštine općine Split od 1967. do 1974. Jakši Miličiću i bivšemu počasnom konzulu Njemačke Karlu Grencu.

Svečanost obilježavanja 16. obljetnica velikog prosvjeda kojim su se radnici i građani na čelu s Hrvatskom udrugom sindikata i radnicima Brodosplita usprotivili velikosrpskoj agresiji i poručili JNA da ode iz Hrvatske ispred zgrade Banovine počela je ispred bivše Komande vojno-pomorske oblasti JNA i to tako što je radnik Ivica Balić podigao hrvatsku zastavu na jarbol, a što je, riskirajući život, učinio i prije 16 godina.

Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević je rekao da su na taj povijesni dan, poslije višednevne blokade okupiranog Kijeva i masakra hrvatskih policajaca u Borovu Selu, ogorčeni Splićani masovno izišli na ulice i pred najjačim uporištem jugovojske, unatoč u njih uperenim snajperskim cijevima, iskazali odluku da se izbore za neovisnu Hrvatsku. U tomu višesatnom sukobu prosvjednika i JNA poginuo je mladi vojnik iz Makedonije Saša Gešovski, koji je bio na dužnosti i stražario na vratima.

Radnik Ivica Balić, koji se, unatoč strahu od cijevi uperenih u njega, prije 16 godina popeo na zgradu Banovine i izvjesio hrvatsku zastavu, rekao je da bi to učinio ponovno i na isti način.

Obilježavanju 16. obljetnice prosvjeda pred Banovinom, osim sudionika tog događaja, bili su nazočni i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor i splitski gradonačelnik Zvonimir Puljić, te gradski i županijski dužnosnici.

Uspoređujući to povijesno vrijeme s današnjim, Matijašević je rekao da Splićani prije 16 godina nisu dvojili kad se trebalo suprotstaviti neprijateljskoj vojsci, čiji su čelnici iz splitske Banovine koordinirali napade na dalmatinske gradove i sela. "Narod se onda nije preplašio te vojne sile, te je začuđujuća današnja reakcija hrvatskog naroda, koji sa šutnjom i rezignacijom prati nedefiniranu i lošu gospodarsku politiku u zemlji koja prijeti stvaranju još većeg broja socijalnih slučajeva", rekao je Matijašević. On se zauzeo za kaznenu odgovornost svih koji su nemoralnom privatizacijom i pretvorbom uništili egzistenciju većine hrvatskih radnika.

Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor zahvalila je svim hrvatskim braniteljima čija je žrtva utkana u temelje neovisne Hrvatske. Poručila je sindikatima, koji su na obilježavanju obljetnice zatražili pomoć u rješavanju teškog stanja u vranjičkom Salonitu, da će Vlada ustrajati na uzajamnoj komunikaciji sa socijalnim partnerima što je, kako je rekla, polazna točka u uklanjanju problema u posrnulim tvrtkama.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙