Šeparović je kazao da je HŽD predalo u travnju tužbu protiv glavne haške tužiteljice Carle del Ponte tadašnjem predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a britanskom veleposlaniku Emryju Jonesu Perryju, te da je tužba HŽD-a upućena i predsjedniku ICTY-ja Pocaru.
Kako je istaknuo u tužbi se traži od Vijeća sigurnosti UN-a hitno razrješavanje Del Ponte s mjesta glavne tužiteljice ICTY-ja zbog nezakonitog i nečasnog postupanja, zatim najhitnije skidanje tajnosti s dokumenata koji ukazuju na izravnu umiješanost SRJ u ratove u bivšoj Jugoslaviji te da se povodom ovog slučaja u Vijeću sigurnosti raspravi o postupcima i radu ICTY-ja.
Prema Šeparovićevim riječima, početkom svibnja pravni savjetnik britanske misije pri UN-u odgovorio je na tužbu kazavši da Ured tužiteljice "energično otklanja optužbe i da Vijeće sigurnosti nema ni nadležnosti ni mogućnosti uključenja u postupak pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) te da je ICJ odlučio da neće zahtjevati sporne dokumente".
Šeparović je dodao da je nakon toga poslao pismo novom predsjedavajućem Vijeća sigurnosti u kojem skreće pozornost na tužbu koju je podnesena pred VS te na činjenicu da su ostvareni neki od zahtjeva - skidanje tajnosti s nekih dokumenata. On je kazao da je Del Ponte priznala da je "nije bila protiv toga da se neki dokumenti zaštite" i da je pristala da se u kaznenom postupku protiv generala Norca i Ademija pred Županijskim sudom u Zagrebu ukloni pojam "zločinačkog pothvata", dok ga je zadržala u optužnici protiv generala Čermaka, Markača i Gotovine pred ICTY-jem.