Naime, Mijo Penić, kuhar u Caritasovu domu u Brezovici, svojedobno je nepravomoćno osuđen zbog silovanja 25-godišnje retardirane zaposlenice.
Županijski sud odbacio je - kao neosnovanu - žalbu Tužiteljstva, u kojoj je (Tužiteljstvo) tražilo da se nepravomoćna oslobađajuća presuda Brajši preinači te da ju se proglasi krivom ili da joj se ponovno sudi.
Potvrđujući nepravomoćnu oslobađajuću presudu Općinskog suda iz lipnja 2006., Županijski sud je utvrdio kako iz optužnice uopće nije vidljivo kojim je to radnjama Brajša počinila kazneno djelo sprječavanja dokaza, te kako u optužnici uopće nije vidljivo gdje je to okrivljenica istupala i poricala postojanje dnevnika, doznaje se od Degena.
Podsjetio je i kako je najprije Općinski, a onda i drugostupanjski (Županijski) sud Jelenu Brajšu oslobodio krivnje, te naveo da je "riječ o neutemeljenom optužnom aktu, koji je tipičan za čitav niz radnji državnoga tužiteljstva". Odvjetnik Degen također je napomenu kako će "onaj tko sudi bez dokaza, i sam biti bez dokaza suđen".
"Sramota je da se na križ stavlja žena koja je spasila četiri tisuće djece od smrti i nebrige društva", ocijenio je Brajšin odvjetnik Silvije Degen, dodavši da je ovakvim postupkom velika nepravda nanesena i jednoj međunarodnoj humanitarnoj organizaciji kao što je Caritas.