HOK predlaže da se izmijeni Zakon o gradnji na način da se prizna i prihvati zatečeno stanje, tj. da svi obrti koji rade u građevinama bez uporabne dozvole, a čiji poslovni prostori odgovaraju posebnim uvjetima propisanim za djelatnost koju obavljaju, mogu nastaviti s radom, a da se uvjet uporabne dozvole veže samo za novoizgrađene objekte.
HOK ukazuje na problem početka primjene članka 129. Zakona o gradnji, prema kojem se od početka iduće godine građevina ne smije početi koristiti odnosno staviti u pogon, te se za nju ne može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti po posebnom propisu, ukoliko ta građevina nema uporabnu dozvolu.
Taj uvjet je nerješiv za mnogobrojne poduzetnike u Hrvatskoj, posebno one male čiji se poslovni prostori nalaze u stambenim ili velikim poslovnim objektima koji nemaju uporabnu dozvolu.
Kada se sagleda nesređenost i neusklađenost katastra i zemljišnih knjiga te dugotrajnost postupka tada se mogu razumjeti dimenzije naznačenog problema, navodi se u priopćenju.
Prema anketi HOK-a, na koju se odazvalo 3.000 ispitanika, svega 41 posto njih je odgovorilo da objekt u kojem rade ima uporabnu dozvolu.
Od preostalih 59 posto mogu se odbiti oko 2 posto onih koji će zatvoriti obrt i 2 posto onih koji traže novi prostor, pa ostaje 55 posto obrtnika koji rade u objektima koji nemaju uporabne dozvole.
Sjednica Upravnog odbora HOK-a održana je u netom završenom Obrtničkom domu u Poreču, u koji je uloženo oko 26 milijuna kuna i koji će koristiti 1.900 obrtnika sa porečkog područja.