Skup u Radničkom domu održan je u povodu Dana borbe za prava radnika u trgovini, koji je utemeljio sindikat, a prisustvovali su predstavnici sindikata, poslodavaca i državnih ustanova.
Trgovina je najbrojnija djelatnost u Hrvatskoj s 216.000 zaposlenih, koja s 11 posto ostvaruje najveći udio u BDP-u, no unatoč tome još uvijek je na snazi zastarjeli Zakon o trgovini iz 1996. godine i nije usvojena strategija razvoja trgovine, upozorila je predsjednica SSSH-a Ana Knežević.
Oko 40.000 prodavača radi nedjeljom, od čega je 15.000 majki predškolskog uzrasta, a toga dana ne rade vrtići, naglasila je Knežević.
Među svim tranzicijskim zemljama Hrvatska je najgora u poštivanju svojih blagdana, pa za naše prodavače blagdani uopće ne postoje, osim Božića, Uskrsa i Nove godine, tvrdi predsjednica SSSH-a.
Tijekom 2005. godine radnici u trgovini su odradili čak 53,5 milijuna neplaćenih sati, što je opseg posla koji bi odgovarao za 25.000 novozaposlenih radnika, a poslodavci su na tome zaradili 1,4 milijarde kuna, ističe predsjednica Sindikata trgovine Dragica Mišeljić.
U trgovini je velika fluktuacija radne snage, a zapošljava se uglavnom samo na određeno vrijeme, što izaziva veliku nesigurnost i lošu strukturu zaposlenih, jer se na ta mjesta, umjesto školovanih kadrova, primaju ljudi svih profila.
Čak 86 posto novozaposlenih ima ugovore o radu na određeno vrijeme, što je suprotno standardima u zemljama EU gdje je na određeno vrijeme zaposleno oko 40 posto radnika.
Već u obrazovanju za to zvanje provodi se negativna selekcija, upozorava Mišeljić, jer se u trgovačke škole upisuju uglavnom učenici koji se ne uspijevaju upisati drugdje, a ankete pokazuju da ih čak 60 posto ne namjerava raditi u trgovini nakon što završi školovanje.
U trgovini se ne poštuju ni zakonske odredbe o upotrebi hrvatskog jezika, jer su u podružnicama multinacionalnih kompanija koje posluju u Hrvatskoj obavijesti najčešće na njemačkom jeziku, budući da kompanije uglavnom dolaze s njemačkog govornog područja.
Pomoćnica ministra gospodarstva, rada i poduzetništva Ema Culi složila se da je Zakon o trgovini zastario, pa ga treba prilagoditi izmijenjenoj situaciji na tržištu.
Ministarstvo je sa socijalnim partnerima izradilo prijedlog novog zakona kojim se, uz ostalo, uvodi i tipologija prodavaonica, rekla je Culi koja se nada da će zakon ove godine ipak biti upućen u proceduru.