Belgijski veleposlanik izrazio je na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru zadovoljstvo rezultatima odvojenih razgovora s predsjednikom i premijerom Srbije Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom, istaknuvši da je srbijansko stajalište "daleko od prijetnje nasiljem" u rješavanju konačnog statusa Kosova, kao i da je Misija UN-a u Beograd došla s ciljem da prikupi informacije o stajalištima Beograda i Prištine, kao i stanju na Kosovu.
U priopćenjima iz ureda predsjednika i premijera u četvrtak su ponovljena stajališta o tome da je Beograd protiv neovisnosti Kosova, da se zauzima za nastavak pregovora o njegovu statusu, a premijer Koštunica je ponovio stav da prijedlogu Srbije o "bitnoj autonomiji Kosova s međunarodnim jamstvima" u pregovorima nije bilo posvećeno dovoljno pažnje, a Misiji UN-a je službeni Beograd u četvrtak predao i dokument o svojim stavovima, u kojem se o budućem statusu Kosova govori kao o "nadziranoj autonomiji".
Članovi Misije UN-a iz Beograda su otputovali u Prištinu, gdje će u petak razgovarati s predstavnicima kosovskih vlasti i UNMIK-a, kao i s predstavnicima srpske zajednice i drugih manjina na Kosovu.
Uoči njihova dolaska na Kosovo, u selu Jarinje na granici Kosova i Srbije, kako javljaju beogradski mediji, okupilo se nekoliko tisuća Srba raseljenih s Kosova, koji okupljanjem pokušavaju skrenuti pažnju na nepostojanje i najminimalnijih uvjeta za njihov povratak na Kosovo. Kako je novinarima kazao belgijski veleposlanik Verbeke, Misija UN-a u petak iz tehničkih razloga neće u sklopu svog obilaska Kosova posjetiti i Jarinje.
Misija UN-a u subotu odlazi u Beč, kako bi s izaslanikom UN-a za status Kosova Martijem Ahtisaarijem razgovarala o njegovu prijedlogu za rješavanje statusa Kosova, nakon što su prikupili informacije iz Beograda i Prištine, kao i vidjeli kakvo je stanje na Kosovu.
(Hina) xttag ybr