FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nepodmireni nalozi tvrtki 12,5 milijardi kuna, obrtnika 4,6 milijardi kuna

Autor: ;dsta;
ZAGREB, 26. travnja 2007. (Hina) - Nepodmirene naloge za plaćanje. u ukupnom iznosu većem od 12,5 milijardi kuna, krajem veljače ove godine imalo je u Hrvatskoj 22.753 pravnih osoba sa ukupno 29.128 zaposlenih, pokazuju podaci Financijske agencije.
ZAGREB, 26. travnja 2007. (Hina) - Nepodmirene naloge za plaćanje. u ukupnom iznosu većem od 12,5 milijardi kuna, krajem veljače ove godine imalo je u Hrvatskoj 22.753 pravnih osoba sa ukupno 29.128 zaposlenih, pokazuju podaci Financijske agencije.

Među pojednim djelatnostima po visini nepodmirenih obveza prednjači trgovina, a slijedi prerađivačka industrija te građevinarstvo.

U odnosu na mjesec prije ukupni iznos dospjelih nepodmirenih obveza veći je za 335 milijuna kuna, broj pravnih osoba sa blokiranim žiro računima veći je za njih 298, dok je nešto manji broj ukupno zaposlenih u blokiranim tvrtkama (za 121).

Na godišnjoj razini pak, u odnosu na veljaču lani, iznos nepodmirenih naloga za plaćanje povećan je za više od 1,3 milijarde kuna, u porastu je i broj insolventnih pravnih osoba, za 9,8 posto, a istodobno su blokirane pravne osoba sa gotovo 20 posto manjim brojem zaposlenih nego prije godinu dana.

Trendovi rasta u području solventnosti, praćeni kroz nepodmirene naloge, već se više od godinu dana praktički ne mijenjaju, odnosno, i u veljači ove godine nastavlja se rast insolventnih pravnih osoba kao i nepodmirenih naloga, navode analitičari Hrvatske gospodarske komore u zadnjim "Gospodarskim kretanjima".

Broj insolventnih pravnih osoba u veljači je veći za 2.043 poduzeća u odnosu na isti mjesec prošle godine. Nepodmireni nalozi za plaćanje, koji iznose 12,52 milijarde kuna, veći su za 11,8 posto.

Rast nepodmirenih naloga, napominju analitičari Centra za makroekonomske analize HGK, generiran je uglavnom nalozima po osnovi neplaćenih poreza koji čine preko trećine ukupno nepodmirenih obveza (ili 35,2 posto), a najveći dio, odnosno oko 88 posto ukupnih obveza čine nepodmireni nalozi preko 360 dana koji su u roku godinu dana porasli za 1,1 milijardu kuna.

Uz opadajući trend broja zaposlenih, koji je ponovno započet prije tri mjeseca, kod insolventnih pravnih osoba registrirano je trenutno oko 29 tisuća djelatnika. U odnosu na prošlogodišnju veljaču broj zaposlenih u tim je subjektima manji za 7,1 tisuću.

Najveći dio nepodmirenih obveza i nadalje se odnosi na trgovinu (45,2 posto), prerađivačku industriju (19,6 posto) te na građevinarstvo (10,1 posto). Ostale djelatnosti pojedinačno imaju nepodmirene obveze manje od 8 posto, odnosno manje od 900 milijuna kuna.

Gledano pak po županijama, najveća vrijednost nepodmirenih obveza pravnih osoba odnosi se na Grad Zagreb, gdje nepodmireni nalozi krajem veljače ove godine iznose 5,5 milijardi kuna (udio od oko 44 posto ukupno nepodmirenih naloga za plaćanje).

Slijede Splitsko-dalmatinska županija (8,1 posto), Primorsko-goranska (6,1 posto), Osječko-baranjska (6,1 posto), Zagrebačka (5,2 posto) i dr.

Slične tendencije kako kod pravnih osoba bilježe se i kod fizičkih osoba odnosno obrtnika, navode iz HGK. Njihovo poslovanje također karakterizira višegodišnji trend rasta broja insolventnih subjekata, nepodmirenih obveza i zaposlenih radnika.

Tako je krajem veljače ove godine u blokadi bilo više od 39 tisuća fizičkih osoba kod kojih je registrirano oko 17,3 tisuće zaposlenih, a nepodmireni nalozi iznosili su 4,6 milijardi kuna.

(Hina) xds yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙