STRASBOURG - Europski parlament u srijedu je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu velikom većinom glasova prihvatio rezoluciju o Hrvatskoj u kojoj se 2009. spominje kao godina kada bi Parlament mogao dati pristanak na ulazak Hrvatske u EU-u. "Hrvatska bi trebala učiniti sve kako bi provela potrebne reforme s ciljem da se pregovori završe na vrijeme kako bi Europski parlament dao svoj pristanak prije sljedećih europskih parlamentarnih izbora u lipnju 2009. godine", kaže se u rezoluciji. U rezoluciji se Hrvatska pohvaljuje za dosad postignuti napredak u pristupnom procesu. Ističe se da je temeljita reforma državne uprave, pravosuđa i policije nužni uvjet za dostizanje standarda potrebnih za članstvo u EU-u. U dokumentu se izražava potpora Vladi i oporbi na njihovim naporima da unatoč izbornoj godini donesu potrebne, iako teške odluke u području politike tržišnog natjecanja i državnih potpora, jer će od tih odluka korist imati svih hrvatski građani.
DUBROVNIK - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je u srijedu kako ga ne iznenađuje što Europski parlament spominje 2009. kao godinu mogućeg ulaska Hrvatske u Europsku uniju budući da Hrvatska namjerava do tada ispuniti sve svoje pretpristupne obveze. "Naš plan je da sve to izvršimo do 2009. godine i bit ćemo sukladni s europskim nastojanjima, a mi smo tako i planirali završiti pregovore", kazao je Mesić novinarima u Dubrovniku gdje je otvorio Drugu međunarodnu konferenciju o vodama u zaštićenim područjima. Na upit o brijunskim transkriptima koji su u utorak objavljeni na Hrvatskoj televiziji on je kazao kako o tome nema što reći jer taj dan nije bio u Zagrebu niti je bio u prilici gledati televiziju.
ZAGREB - Europski parlament (EP) je najviša institucija Europske unije i iznimno je važno kako će ona ocijeniti napredak Hrvatske, kazao je premijer Ivo Sander u srijedu, na dan kada je Europski parlament donio rezoluciju u kojoj se 2009. spominje kao moguća godina ulaska u EU. Sanader je kazao da je za Hrvatsku važno da Europski parlament još u sadašnjem sazivu, a to je do lipnja 2009., potvrdi ugovor između Europske unije i Hrvatske. Nakon lipnja 2009. održat će se izbori za Europski parlamnet što bi odgodilo ratifikaciju ugovora EU-Hrvatska. Istaknuvši da se u dijelu hrvatske javnosti spominjalo da "mi nismo uspjeli dobiti arbitražu", Sanader je kazao da to nije presudno, i pojasnio da Europski parlamaent ne odlučuje o arbitraži već dvije zemlje. Dodao je da otvorena pitanja između Hrvatske i Slovenije nisu europska tematika nego isključivo bilateralna hrvatsko-slovenska.
BEČ - Republika Hrvatska preuzela je u srijedu u Beču tromjesečno predsjedanje Forumom za sigurnosnu suradnju Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), na 512. redovitom zasjedanju toga autonomnog stalnog tijela OESS-a. Hrvatska zadaća za vrijeme tromjesečnog predsjedanja Forumom biti će osiguravanje okvira pogodnoga za nastavak dijaloga u postojećoj sigurnosnoj ravnoteži uz potrebu uvažavanja novih realnosti u strateškoj ravnoteži i sigurnosnom okružju. "Hrvatska će nastojati promovirati i regionalne napore u stabilizaciji prostora jugoistočne Europe koji se nalaze pod novim sigurnosnim izazovima", naglasio je na zasjedanju Foruma stalni predstavnik RH pri OESS-u veleposlanik Vladimir Matek, dodavši da će za vrijeme hrvatskoga predsjedanja Forumom naglasak biti na jačanju regionalnih mjera stabilnosti, sigurnosti i povjerenja.
RIM - Papa Benedikt XVI. pozvao je tijekom opće audijencije srijedom na Trgu svetog Petra, pred oko 25 tisuća vjernika, sve institucije na zauzimanje za smanjenje prevelikog broja prometnih nesreća u svijetu. Ovaj tjedan je na inicijativu Ujedinjenih naroda posvećen sigurnosti na cestama, pa je Papa pozvao odgovorne da poduzmu odgovarajuće mjere kako bi "cestovne arterije bile sigurnije i na zaštitu ljudskih života".
BAGDAD - Krajem ožujka u iračkim i američkim zatvorima u Iraku bilo je zatočeno najmanje 37.641 osoba, prema izvješću što ga je u srijedu podnijela UN-ova misija za pomoć u Iraku (UNAMI), koja vodi računa o njihovoj sudbini. Pozivajući se na brojke dobivene od ministarstva za obranu ljudskih prava, UN-ova misija za pomoć u Iraku prenosi kako ih se 3.000 ondje nalazi u zatočeništvu od početka provedbe sigurnosnog plana u Bagdadu 14. veljače. U tromjesečnom izvješću o stanju ljudskih prava u Iraku, predstavljenom u Bagdadu, UN-ova misija za pomoć u Iraku je izvijestila kako je od američke invazije na Irak 2003. u zatočeništvu SAD-a 17.898 osoba.