Među knjigama su i tri inkunabule iz 15. stoljeća, te još 68 knjiga iz 16. stoljeća, među kojima su rijetki primjerci filozofskih knjiga, leksikona i višejezičnih rječnika, te misala, tiskanih u nekad vodećim europskim tiskarama u Švicarskoj i Italiji.
Knjižnicu su osnovali grkokatolički biskupi i svećenici, a od 1801. djeluje pri biskupskom dvoru u Križevcima. Od propadanja su ju sačuvale časne sestre bazilijanke, čuvarice grkokatoličke katedrale. Ova je knjižnica hrvatski biser europske kulture i znanja koja pokazuje da je Hrvatska pratila i sačuvala europska izdanja knjiga od kojih se neke ne mogu naći ni u Parizu, ni u Londonu, pa osim kulturnog značaja ona može imati i gospodarski u privlačenju stranih znanstvenika i posjetitelja, rekeoo je Željko Vegh, viši knjižničar iz NSK.
On je zajedno s knjižničarkom Željkom Hrlec obradio naslove i pripremio današnju izložbu "Inkunabule i knjige 16. stoljeća". Knjižnicu su opremili novim sigurnosnim policama Grad Križevci i Ministarstvo kulture, a danas ju je blagoslovio vladika križevački Slavomir Miklovš.