Na konferenciji za novinare predstavnici tvrtki istaknuli su kako je zadaća projekta pratiti svjetske trendove u proizvodnji svinjskog mesa, koji obuhvaćaju genetiku, načine oplođivanja i reprodukciju, a s ciljem poboljšanja genetike u svinjogojskoj proizvodnji Belja.
Razvojem novoga koncepta ženske genetske linije nalazit će se na farmama Belja, dok će se muška genetika, od najkvalitetnijih pasmina, proizvedenih u engleskoj kompaniji PIC i belgijskoj tvrtki Zegers, nalaziti na specijaliziranoj farmi kojom upravlja Centar za unaprjeđenje stočarstva, čiji će stručnjaci, uz korištenje najnovijih znanstvenih dostignuća, proizvoditi materijal za umjetno osjemenjivanje.
Direktor Centra za unaprjeđenje stočarstva Dražen Grgurić kazao je kako je novi model u svinjogojskoj proizvodnji jedan od načina sprječavanja raznih bolesti, poput svinjske kuge, dodavši kako će se za realizaciju projekta koristiti farmom kod Donjeg Miholjca, dok su u tijeku pripreme za izgradnju još jedne farme na području Antunovca.
Time bi postojeći kapacitet od 70.000 doza sjemena povećao na oko 300.000 doza godišnje i tako Centar postali najveći te vrste u Hrvatskoj, ocijenio je Grgurić.
Izvršni direktor "Agrokora" za stočarstvo Krešimir Kuterovac kazao je kako se na ovaj način žele maskimalizirati učinci u svinjgojstvu te povećati broj prasadi po jednoj svinji, koji na farmama Belja prosječno iznosi 24 komada, dok bi se uz ovakav način osjemenjivanja mogao povećati na 28.
Po njegovim riječima tako se nastojati i povećati udio umjetnog osjemenjivanja u svinjogojskoj proizvodnji, koji u Hrvatskoj iznosi oko 25 posto, i znatno je niži nego u zemljama Europske unije.
(Hina) xivuc yds