"Moramo se ugledati na zapadnu Europu, gdje i danas ima banaka u državnom vlasništvu. U Njemačkoj i Švicarskoj je tako u regionalnim bankama, a poznat je i slučaj skandinavskih država, gdje je u nekim bankama država još uvijek važan vlasnik", rekao je Košak.
Istaknuo je da je Slovenija u vrijeme tranzicije izbjegla krize financijskog sustava koje su se pojavile u nekim istočnoeuropskim i srednjoeuropskim državama, kao u Češkoj, te da se mogu zadržati važni ulozi države, ali treba izbjeći eventualno miješanje države u poslovanje banaka.
"Treba vidjeti kako osigurati pregledno djelovanje banaka i osigurati da one imaju strategiju, a uz to izbjeći štetan utjecaj politike", rekao je Košak dodajući da se čini kako će država dvije najveće banke u kojima ima udio - Novu ljubljansku banku (NLB) i Novu kreditnu banku Maribor (NKBM) vjerojatno privatizirati preko domaćih financijskih konzorcija, te da je u tom pogledu postignuta suglasnost u domaćoj politici.
Uz relativno dobre ocjene poslovanja domaćih banaka, koje su lani ostvarile bruto dobit veću od 300 milijuna eura, Košak neke opasnosti vidi u dvostruko bržem rastu odobrenih kredita od prikupljenih depozita, zbog čega se slovenske banke zadužuju u inozemstvu.
No, ne očekuje da će slovenske banke osjetnije smanjiti svoj tržišni udio u odnosu na strane banke koje su došle na slovensko tržište. Strane su banke, prema njegovim riječima, sada na slovenskom tržištu u fazi kada veću prednost daju svojoj ekspanziji nego ostvarenom dobitku, a kasnije će se to morati promijeniti.