Otprije je poznato da voće sadrži sastojke koji organizam štite od potencijalnog razvoja srčanih bolesti, artroze ili raka, no kada se određene vrste voća "smiksaju" s alkoholom, kao primjerice u koktelu daiquiri, pojačavaju se njegove antioksidativne karakteristike, nedavno su objavili su znanstvenici u časopisu Journal of the Science of Food and Agriculture. Najčešći koktel u kojemu nalazimo jagodu je daiquiri, koji još čini limeta ili limunov sok, liker jagode, šećer i rum.
Do ovog su zaključka znanstvenici sa Sveučilišta Kasetsart s Tajlanda i američkog Department of Agriculture Research Servicea došli slučajno, pokušavaju pronaći što učinkovitije načine održavanja voća svježim u što duljem razdoblju. Tijekom istraživanja ustvrdili su da manja količina alkohola pomiješana s jagodama ili primjerice kupinama, pojačava antioksidativnu snagu tog voća, što povećava karakteristiku spomenutog voća da neutralizira 'destruktivne' molekule poznate kao slobodni radikali, koji oštećuju DNK i staničnu membranu. Njihovo štetno djelovanje povezano je s nastankom cijelog niza bolesti te se vjeruje da su jedan od glavnih uzroka starenja.
No, dr. Frankie Philips iz udruge British Dietetic upozorava kako treba istaknuti i negativnu stranu ovog napitka, a to je konzumiranje alkohola, posebno ako je riječ o većim količinama, jer je u tom slučaju 'više štete nego koristi', s obzirom da je dobro poznato da konzumiranje većih količina alkohola uništava stanice u našem tijelu te da može razoriti jetru. Ona savjetuje konzumiranje bobičastog ljetnog voća bez alkohola te upozorava: "Ne očekujte lijek za sve u obliku daiquirija od jagoda", te preporučuje umjerenost u konzumiranju ovog koktela.