FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: Washington: traži se preispitivanje odluke o Glasu Amerike

Autor: ;dhai;
WASHINGTON,20. travnja 2007.(Hina) - Članovi američkog Kongresa pozvali su Bushovu administraciju da preispita proračunske rezove predložene za međunarodni medijski servis Glas Amerike, prema kojima bi se gotovo u cijelosti prestao emitirati matični radijski program vijesti na engleskom jeziku - program "News Now", te ukinuli servisi na nekoliko jezika, uključujući i hrvatski, izvješćuje u petak VOA.
WASHINGTON,20. travnja 2007.(Hina) - Članovi američkog Kongresa pozvali su Bushovu administraciju da preispita proračunske rezove predložene za međunarodni medijski servis Glas Amerike, prema kojima bi se gotovo u cijelosti prestao emitirati matični radijski program vijesti na engleskom jeziku - program "News Now", te ukinuli servisi na nekoliko jezika, uključujući i hrvatski, izvješćuje u petak VOA.

Rezove je predložio Odbor guvernera (BBG) koji nadgleda emitiranje ne-vojnih programa američke vlade za inozemstvo. Prijedlog uključuje prekid emitiranja svih programa na engleskom jeziku osim emisija koje se prenose u Afriku, zatim ukidanje brojnih radijskih programa jezičnih servisa te zatvaranje nekih redakcija, među kojima je i hrvatska redakcija VOA-e.

U posljednjih nekoliko godina ukinuti su programi za 10 zemalja istočne Europe koje su postale članicama Europske unije, a prema najavi upravnog odbora i prijedlogu saveznog proračuna za sljedeću godinu, prestanak emitiranja predviđen je za programe VOA-e na hrvatskom, ruskom, kantonskom, uzbečkom, grčkom i tajlandskom jeziku. Ukidanje radio servisa, uz zadržavanje televizijskog, previđeno je za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Ukrajinu i Rusiju.

Također se planira reduciranje sestrinskog servisa Radio Slobodna Europa (RFE) na južnoslavenskim jezicima, kao i reduciranje programa VOA-e na ukrajinskom, tibetskom i portugalskom jeziku za Afriku. Istodobno, američka vlada planira povećanje radijskih i televizijskih programa za Srednji istok, Iran i Afganistan za što je Kongres izdvojio dodatna sredstva nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001.

Dok je ukidanje nekih servisa očekivano i u skladu s dosadašnjom politikom kuće, s velikim je iznenađenjem i s kritikama dočekana odluka o ukidanju matičnog servisa vijesti na engleskom jeziku - programa "News Now".

Zagovornici i zaposlenici VOA-e ističu kako je to servis koji s vijestima iz Washingtona i iz svijeta "hrani" ostalih 45 servisa kuće. VOA planira zadržati web stranice na engleskom, engleski program za sub-saharsku Afriku i engleski program za slušatelje slabijeg poznavanja tog jezika.

Tijekom svjedočenja pred jednim odborom Predstavničkog doma Kongresa, pomoćnica američke državne tajnice za javnu diplomaciju, Karen Hughes, suočila se s neugodnim pitanjima kongresnika koji predložene rezove smatraju kratkovidnima i tvrde da oni "potkopavaju komuniciranje SAD s inozemstvom".

"Ovi rezovi, koliko god su mali u ukupnim troškovima, izgledaju veliki kad se uzmu u obzir posljedice takvog prijedloga na emitiranje vladinih programa te će štetiti našim naporima na polju javne diplomacije", ocijenila je demokratska kongresnica Nita Lowey, predsjednica Pododbora za raspodjelu proračunskih sredstava za vladine aktivnosti namijenjene inozemstvu, na saslušanju u četvrtak.

Prijedlog proračuna za emitiranje radijskih i televizijskih programa u fiskalnoj 2008. godini iznosi 668 milijuna dolara, što je porast od 3.8 posto u odnosu na 2007. Povećana sredstva planiraju se uložiti u proširenje programa za Sjevernu Koreju, Iran, Afganistan i Pakistan te za satelitsku TV Al-Hurra na arapskom jeziku i srodni muzički Radio Sawa.

Karen Hughes je kazala kako je odluka o ukidanju programa VOA na engleskom jeziku donesena u teškim proračunskim okolnostima i na temelju onoga što je nazvala temeljitim istraživanjem slušanosti.

"Nitko od nas nije htio donijeti takvu odluku. Za Odbor guvernera to je bila jako teška odluka jer svi mi vjerujemo u komunikaciju sa svijetom ovim putem. Želimo pružiti Glas Amerike svijetu. Pokušali smo donijeti najbolju moguću odluku na temelju istraživanja slušanosti", objasnila je Huges.

Kongresnica Betty McCollum (D), ustvrdila je da je emitiranje programa na engleskom razmjerno jeftin način komunikacije SAD sa svijetom i optužila Odbor guvernera da svojom odlukom "pokušava utišati globalni brand SAD".

"Slušatelji nisu iščezli. Njima je jednostavno uskraćena mogućnost da slušaju Glas Amerike. Ako ugasite odašiljač i potom radite istraživanje slušanosti Glasa Amerike jasno je da će ona biti manja - ako su odašiljači ugašeni", ustvrdila je McCollum, izrazivši sumnju u statistike koje su uporabljene kako bi se opravdali rezovi na Glasu Amerike.

Republikanac Mark Kirk iskazao je podjednaku zabrinutost dodajući da bi Odbor guvernera trebao ponovno razmotriti svoju odluku o rezovima u programima na engleskom jeziku: "Milijardu i šesto milijuna ljudi na Zemlji govori engleski. To je glavni jezik u 71 zemlji. Al-Jazeera je upravo odlučila izdvojiti milijardu dolara za cjelodnevno emitiranje programa na engleskom. Pitam se možete li ponovno razmotriti ovaj proračunski prijedlog."

Karen Hughes suočila se i s kritikama da je televizijska postaja al-Hura, koja se financira novcem američkih poreznih obveznika, emitirala intervju s čelnikom Hezbollaha, Sheikhom Hassanom Nasrallahom te nekim radikalnim Palestincima. Kritičari, uključujući neke proizraelske organizacije tvrde da je emitiranje tih intervjua isto što i izdvajanje novca američkih poreznih obveznika za podršku terorista i potkopavanje američke politike. Karen Hughes je priznala da se radilo o pogrešci te kršenju politike američke vlade.

Kongresnica McCollum zatražila je također da se rad svih radijskih i televizijskih postaja koje djeluju pod nadzorom Odbora guvernera formalno ustroji u skladu s Poveljom VOA, koja ističe da se "dugoročni interesi SAD podupiru izravnom komunikacijom sa svijetom putem radio programa", izvješćuje Glas Amerike u petak.

Glas Amerike (VOA), međunarodni medijski servis koji financira vlada SAD-a je 24. veljače ove godine obilježio 65. obljetnicu svoga rada, uz najavu uprave o okretanju novim tehnologijama i novoj publici u kriznim područjima svijeta. Od početka prvog emitiranja 24. veljače 1942., kada se Glas Amerike preko kratkog vala obratio slušateljima u nacističkoj Njemačkoj i okupiranoj Europi, njegovi radijski i kasnije televizijski programi proširili su se diljem svijeta, uz emitiranje i na 50 jezika, u najboljim danima.

(Hina) xdh yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙